آیا چشم انسان می‌تواند تفاوت وضوح صفحه نمایش را تشخیص دهد؟

کیفیت بینایی، اندازه صفحه نمایش، و فاصله نشستن از صفحه نمایش مهمترین عوامل برای لذت بردن از وضوح تصویر صفحه نمایش هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وضوح صفحه تلویزیون و مانیتور یا «رزولوشن» طی یکی دو دهه گذشته به یکی از عوامل اساسی تولید و بازاریابی هرگونه صفحه نمایش تبدیل شده است. اول HD آمد، بعد 720، بعد 1080 و حالا در نهایت 4K، که با نمایش بیش از هشت میلیون پیکسل روی صفحه، چهار برابر مدل قبلی خود کیفیت تصویری ایجاد می‌کند.

بر خلاف ادعاهایی که معمولا در این باره می‌شود، چشم انسان قادر است تفاوت وضوح تصویر صفحه نمایش را تشخیص دهد، اما این تشخیص به سه عامل اصلی بستگی دارد، که کیفیت بینایی، اندازه صفحه نمایش، و فاصله نشستن از صفحه نمایش است.

از راه دور تقریبا غیرممکن است که کسی بتواند تفاوت کیفیت بین یک صفحه نمایش 1080 و 4K را تشخیص دهد. اما اگر صفحه نمایش نسبتا بزرگ و اتاق نسبتا کوچک باشد، تفاوت بلافاصله آشکار می‌شود. حتی اگر اتاق بزرگ باشد و بیننده نسبتا نزدیک به صفحه نمایش بنشیند، می‌تواند تفاوت را تشخیص دهد.

شایان ذکر است که فاصله‌ای که بیننده باید از صفحه نمایش داشته باشد تا بتواند متوجه جزئیات وضوح 4K بشود، بستگی به کیفیت بینایی وی دارد. برای مثال، اگر فردی دید کامل داشته باشد، می‌تواند دورتر از صفحه نمایش بنشیند و همچنان تفاوت را تشخیص دهد، در حالی که فردی با چشمان ضعیف ممکن است نتواند.

اندازه صفحه نمایش نیز یکی از عوامل مهم در تشخیص تفاوت بین 1080 و 4K است. اندازه‌های توصیه‌شده برای مانیتور و تلویزیون متفاوت است، زیرا افراد به طور طبیعی به کامپیوتر خود نزدیک‌تر می‌نشینند، در حالی که تلویزیون را معمولا از فاصله‌ای دورتر و از روی کاناپه تماشا می‌کنند.

عموم کارشناسان بر این باورند که برای تشخیص وضوح 4K بدون اینکه مجبور بشوید نزدیک تلویزیون بنشینید، حداقل باید یک صفحه نمایش 42 اینچی داشته باشید. هرچه تلویزیون بزرگتر باشد، می‌توانید از آن دورتر بنشینید و کماکان از کیفیت تصویر لذت ببرید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید