کوسه سفید بزرگ را چه جانوری گاز گرفته بود؟

کوسه‌های سفید بزرگ جانورانی مدام مهاجرند و جای ثابتی در دریا ندارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اخیرا تصویر یک کوسه سفید بزرگ ماده غول‌پیکر در آب‌های مکزیک که جای زخم دندان‌ بزرگی روی پهلویش بود که تا قفسه سینه‌اش امتداد پیدا کرده بود، توجه زیادی در شبکه‌های اجتماعی به خود جلب کرد.

کوسه‌های سفید بزرگ می‌توانند در ابعادی غول‌آسا رشد کنند. در اکتبر 2020، یک کوسه سفید بزرگ ماده 1500 کیلوگرمی به نام نوکومی به معنی «ملکه اقیانوس» که به اعتقاد پژوهش‌گران بیش از 50 سال سن داشت، علامت‌گذاری شد.

این کوسه‌ها که در آب‌های خنک و ساحلی سراسر جهان یافت می‌شوند، بزرگترین ماهی‌های شکارچی روی زمین هستند. روی بدن آنها به منظور استتار از طریق همرنگی با کف دریا خاکستری است، اما آنها نام خود را از زیر شکم سفیدشان می‌گیرند.

کوسه‌های سفید بزرگ شناگرانی اژدری‌شکل با دمی قدرتمند هستند که می‌تواند آنها را با سرعت 15 مایل در ساعت در آب به حرکت درآورد. آنها حتی می‌توانند به طور کامل از آب بیرون بپرند، و مثل نهنگ‌ها از زیر به طعمه خود حمله کرده و آن را شکار کنند.

در موارد نادر، در طول فصل جفت‌گیری در میان کوسه‌ها، «زخم‌های جفت‌گیری» روی بدن کوسه‌های ماده ظاهر می‌شود که در اثر قفل شدن دندان‌های موجود نر، که به دنبال جفت‌گیری اجباری است، روی بدن موجود ماده می‌افتد.

با این وجود، دانشمندان معتقدند جای گاز بزرگ روی بدن این کوسه پنج متری جای زخم جفت‌گیری نبوده است. آنها می‌گویند زخم‌های جفت‌گیری گرچه می‌توانند بد باشند، اما معمولا سطحی‌تر از این زخم هستند. به نظر آنها، این زخم می‌تواند در اثر حمله یک کوسه بزرگ‌تر به دلیلی نامعلوم ایجاد شده باشد.

دانشمندان می‌گویند این درگیری‌ها، بر خلاف تصور عمومی، نمی‌تواند بر سر «دفاع از قلمرو» باشد، چرا که کوسه‌های سفید بزرگ جانورانی مدام مهاجرند، و جای ثابتی در دریا ندارند. بدین ترتیب، برای کشف راز گاز بزرگ روی بدن کوسه سفید غول‌آسا باید کماکان صبر کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size