12 اختراع «ناسا» که هر روز از آن‌ها استفاده می‌کنیم

ناسا دستگاه‌های بدنسازی را در اصل برای جلوگیری از پوک شدن استخوان و آتروفی عضلات فضانوردان ساخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بسیاری از فناوری‌هایی که امروزه انسان به طور معمولی از آن‌ها استفاده می‌کند، در اصل به منظور ممکن کردن حیات بشر در فضا، تحت شرایط بی‌وزنی تقریبا مطلق، و در غیاب منابع انرژی برای کار و اکسیژن برای تنفس تولید شده‌اند. در اینجا دوازده مورد از معمول‌ترین این فناوری‌ها را بررسی می‌کنیم.

1. ماوس رایانه: پژوهشگران سازمان فضایی آمریکا «ناسا» ماوس را اختراع کردند تا فضانوردان بتوانند در کوچک‌ترین مکان ممکن بیشترین ارتباط را کامپیوتر برقرار کنند.

2. لنز ضد خش: ناسا پس از اختراع کلاه فضانوردی ضد خش، به برخی شرکت‌های خصوصی مجوز داد تا به آزمایش پلاستیک‌های مقاوم در برابر خراش ادامه دهند، و این گونه پلاستیک امروزه به عنوان لنز عینک‌های طبی و آفتابی به کار می‌رود.

3. پمپ انسولین: با نظر به اینکه لازم است علائم حیاتی فضانوردان مدام مورد نظارت قرار بگیرد، ناسا یک سیستم نظارتی کلی برای لباس‌های فضایی اختراع کرد، که امروزه در صنعت پزشکی از آن برای تنظیم سطح و آزادسازی انسولین برای بیماران دیابتی استفاده می‌شود.

4. کمک‌فنر ساختمانی: کمک‌فنرهایی که در اصل برای محافظت از تجهیزات شاتل در هنگام پرتاب به فضا طراحی شده بودند، امروزه برای محافظت از پل‌ها و ساختمان‌ها در مناطق زلزله‌خیز به کار می‌روند.

5. باتری خورشیدی: مهمترین منبع انرژی در فضا نور خورشید است، و ناسا برای نیرو دادن به برخی فضاپیماهای خود در فاصله‌ای بعید از زمین، باتری خورشیدی را اختراع کرد، که امروزه در صنایع مختلف به کار می‌رود.

6. سیستم تصفیه آب: ناسا در دهه 1970 سیستم‌های تصفیه آبی اختراع کرد که املاح سخت آب را جدا کرده و آب شیرین در اختیار فضانوردان قرار می‌داد. این اختراع امروزه در همه جای جهان برای تصفیه آب به کار می‌رود.

7. هدست بی‌سیم: ناسا این سیستم ارتباطی سبک را ساخت تا فضانوردان بتوانند بدون نیاز به دست با یکدیگر، سفینه خود و زمین ارتباط برقرار کنند. این فناوری اولین بار در ماموریت‌های «مرکوری» و «آپولو» مورد استفاده قرار گرفت.

8. سی‌تی اسکن: ناسا فناوری تصویربرداری مغناطیسی دیجیتال را برای بازسازی تصاویر ماه در طول ماموریت‌های آپولو استفاده کرد، ولی امروزه این فناوری در تصویربرداری‌های پزشکی از بدن انسان به کار می‌رود.

9. تصفیه‌کننده هوا: هنگامی که فضانوردان سعی کردند در فضای بسته فضاپیما گیاه پرورش دهند، این فرایند منجر به آزاد شدن گاز خطرناک اتیلن شد. ناسا تصفیه‌کننده هوای خود را برای جلوگیری از جمع شدن اتیلن در سفینه ساخت، اما این فناوری امروزه در یخچال‌ها، رستوران‌ها، بیمارستان‌ها و بسیاری جاهای دیگر به کار می‌رود.

10. دستگاه‌های بدنسازی: از آنجایی که قرار گرفتن طولانی‌مدت در حالت بی‌وزنی منجر به پوکی استخوان و آتروفی عضلات می‌شود، ناسا دستگاه‌های بدنسازی را ساخت تا فضانوردان با استفاده از آن‌ها آمادگی جسمانی خود را در فضا حفظ کنند. این دستگاه‌ها امروزه در باشگاه‌های بدنسازی به کار می‌روند.

11. ال ای دی: این اختراع که لامپی ریز برای کمک به رشد گیاهان در سفینه‌های فضایی است، در صنعت پزشکی بسیار کاربرد دارد، و از آن معمولا به عنوان شُل‌کننده عضلات در سربازان مجروح، بیماران سرطانی و مبتلایان به بیماری پارکینسون استفاده می‌کنند.

12. ضربه‌گیر کفش ورزشی: ضربه‌گیری که امروزه تقریبا در کف تمام کفش‌های ورزشی نصب می‌شود، در اصل برای حفاظت از کلاه ایمنی فضانوردان ساخته شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید