چرا کوسه سفید بزرگ به اعماق ناشناخته اقیانوس فرو رفت؟

فرو رفتن کوسه سفید به عمق 1200 متری اقیانوس مانند سفر به فضا است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کوسه سفید بزرگ عموما به عنوان شکارچی ساحلی شناخته می‌شود. با این وجود، در سال 2010 یک کوسه سفید بزرگ پنج متری که معمولا در آب‌های اطراف نیوزیلند مشاهده می‌شد، مسافتی بعید را در اقیانوس آرام شنا کرد و سپس به عمق 1200 متری فرو رفت.

این عمق تا به امروز عمیق‌ترین رکورد غواصی شناخته‌شده برای کوسه سفید بزرگ بوده است. به گفته دانشمندان، در مقام مقایسه، می‌توان گفت که فرو رفتن کوسه به آن عمق مثل این است که به فضا رفته باشد؛ به این معنی که جهان دریایی که کوسه به آن وارد شده، چنین تفاوت بعیدی با محل زندگی عادی او دارد.

کوسه سفید بزرگ مذکور در مسیر غواصی خود به سوی اعماق، از منطقه «مزوپلاجیک» (عمق 180-1000 متری) که به آن منطقه «گرگ و میش» می‌گویند عبور کرد، و به منطقه «بثی‌پلاجیک» (عمق 1000-4000 متری) یا منطقه «نیمه‌شب» رسید.

اندازه کوسه سفید در مقایسه با انسان
اندازه کوسه سفید در مقایسه با انسان

این منطقه قلمرو ژله‌های دریایی بیگانه‌ و ماهی مرکب غول‌آساست. اینجا همچنین محل زندگی ماهی‌های شکارچی هیولاشکل با دندان‌های سوزنی، و مارماهی‌هایی است که از نورتابی زیستی برای تامین روشنایی استفاده می‌کنند. اما کوسه بزرگ سفید در آن اعماق چه می‌کرد؟

یک پژوهشگر اهل کالیفرنیا که غواصی کوسه‌های سفید بزرگ را تا عمق 1000 متری ردیابی کرده است، می‌گوید که آنها برای یافتن غذا به اعماق اقیانوس فرو می‌روند. غذایی که در آن عمق پیدا می‌کنند ممکن است گونه‌های مختلف ماهی مرکب، از جمله ماهی مرکب غول‌آسا باشد که نبرد آن با نهنگ اسپرم مشهور است.

این پژوهشگر، کوسه‌های سفید بزرگ را در اقیانوس آرام، تا منطقه‌ای در میانه مسیر قاره آمریکا و قاره اقیانوسیه ردیابی کرده است. در این منطقه از اقیانوس چیز زیادی وجود ندارد. با این حال، دانشمندان موفق شده‌اند به ندرت در آنجا ماهی‌های مرکب و نهنگ‌های اسپرم را رصد کنند.

مشاهدات دانشمندان آنها را به این نتیجه رسانده که در اعماق آن نقطه از اقیانوس، به دور از دید بشر، ممکن است زیست‌بوم بزرگی از ماهی‌های مرکب غول‌آسا وجود داشته باشد، که کوسه‌های سفید بزرگ را از سراسر دنیا برای تغذیه به آنجا می‌کشاند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size