اکسیژن موجود در کره ماه نیاز انسان‌ها را تا 100 هزار سال تامین می‌کند

اکسیژن کشف‌شده در ماه در ترکیب با سنگ و مواد معدنی است و می‌توان با فرایندهایی آن را جداسازی و مورد استفاده قرار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وبگاه استرالیایی «کانورسیشن» که آخرین اخبار ‌‌و تحقیقات علمی را منتشر می‌کند، در مقاله‌ای نوشت که در کره ماه به مقدار بسیار زیادی اکسیژن وجود دارد.

پروفسور جان گرانت، زمین‌شناس در دانشگاه «Southern Cross» استرالیا در مقاله خود تاکید کرده است که «در ماه برای 8 میلیارد انسان به مدت 100 هزار سال اکسیژن کافی وجود دارد.»

او با توجه به آخرین تکنولوژی جداسازی اکسیژن از سنگ و مواد معدنی توسط لیزر و برق این نظر را ارائه کرده است.

پروفسور گرانت اشاره کرد، سازمان فضایی استرالیا و ناسا، سازمان فضایی آمریکا توافق کردند تا در چارچوب برنامه Artemis یک کاوشگر ساخت استرالیا را به ماه ارسال کنند.

به گفته این دانشمند استرالیایی، قرار است این کاوشگر سنگ‌هایی از سطح کره ماه که احتمالا دارای اکسیژن هستند را با خود به زمین بیاورد.

او افزود که «کره ماه دارای اتمسفری نازکتر از اتمسفر کره زمین‌ بوده که از گاز هیدروژن، گاز تک اتمی نئون و گاز آرگون تشکیل شده است. آرگون از هوا سبک‌تر و ترکیبی از گازهای گوناگون است که برای تنفس پستانداران مناسب نیست.»

با این حال اکسیژن موجود در ماه به‌صورت گاز نبوده بلکه درون سنگ‌ها و در ترکیب با غبار سطح این کره قرار دارد.

این زمین‌شناس ادامه داد، به‌رغم وجود شهاب سنگ‌های بیشتر در سطح کره ماه، این کره از همان سنگ‌ها و مواد معدنی روی زمین تشکیل شده است، به‌همین دلیل می‌توان اکسیژن ترکیبی با سنگ‌های معدنی موجود در ماه را جدا کرد.

پروفسور گرانت توضیح داد، معادن اصلی ماه شامل Silica، آلومینیوم، اکسید آهن و اکسید منیزیم هستند که همه آنها حاوی اکسیژن بوده اما اکسیژن درون آنها قابل تنفس نیست.

مواد معدنی مذکور به‌دلیل اصابت پیوسته شهاب‌ سنگ‌ها طی هزاران سال به شکل سنگ، سنگریزه و غبار بر روی سطح ماه وجود دارند و این مواد تا 45 درصد از اکسیژن تشکیل شده‌اند.

برای جداسازی اکسیژن از این مواد، باید جریان برق را از اکسید مایع آن مواد عبور داد و برای این فرایند می‌توان از انرژی خورشیدی در سطح ماه استفاده کرد.

پروفسور جان گرانت
پروفسور جان گرانت

پروفسور گرانت خاطرنشان کرد که شرکت بلژیکی «اسپیس اپلیکشن سرویس» قرار است 3 رآکتور برای بهبود استخراج اکسیژن از طریق الکتریسته بسازد و از این تکنولوژی برای استخراج اکسیژن در کره ماه استفاده شود.

به گفته این متخصص خاک و زمین‌شناس، هر مترمکعب از سطح کره ماه دارای 1.4 تن مواد معدنی بوده که این مقدار حاوی 630 کیلوگرم اکسیژن است.

طبق نظر ناسا، هر انسان روزانه به 800 گرم اکسیژن نیاز دارد، بنابراین 630 کیلوگرم، 2 سال اکسیژن مورد نیاز یک فرد را تامین می‌کند.

بر اساس محاسبات پروفسور گرانت، اگر عمق خاک کره ماه 10 متر فرض شود و بتوان تمام اکسیژن آن را استخراج کرد، 8 میلیارد انسان به مدت 1000 قرن توانایی زیست بر روی کره ماه را خواهند داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size