چرا سوپر استار هنگ‌کنگی از سینما روی برگرداند؟

چیونگ یکی از چهره‌های برجسته موج نوی دوران طلایی سینمای هنگ‌کنگ و آسیا در اواخر قرن بیستم بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مگی چیونگ، ابرستاره سینمای هنگ‌کنگ به مدت ربع قرن، در اوایل هزاره جدید عالم سینما را ترک کرد، زیرا احساس می‌کرد بازی کردن در نقش‌های سیاه و سنگین، عموما به جای زنان شکست‌خورده یا قربانی‌شده، روح و روان او را خراشیده است.

این بازیگر 57 ساله، که یکی از چهره‌های برجسته «موج نو»ی دوران طلایی سینمای هنگ‌کنگ و آسیا در اواخر قرن بیستم بود، بین اوایل دهه هشتاد قرن پیش و اوایل قرن جاری در حدود نود فیلم در نقش‌های متفاوت هنری و تجاریِ فیلمسازان تحسین‌شده‌ای همچون وانگ کار وای، ژانگ ییمو، و استنلی کوان ظاهر شد.

چیونگ اولین بار با ایفای نقش دوست دختر بانمک و دست و پا چلفتی کارآگاه جکی (با بازی جکی چان) در «داستان پلیس» (1985) مشهور شد، و در دهه هشتاد با همین تیپ یا تیپ‌های مشابه در فیلم‌های اکشن-کمدی بسیاری بازی کرد و به بازیگر محبوب سینمای آسیا تبدیل شد.

اولین تجربه چیونگ در سینمای دراماتیک مصادف شد با اولین فیلم وانگ کار وای در سال 1988 تحت عنوان «همچنانکه که اشک‌ها سرازیر می‌شوند». این آغاز یک رابطه حرفه‌ای طولانی میان بازیگر و کارگردانی بود که برخی از ماندگارترین لحظات موج نوی سینمای هنگ‌کنگ را با هم رقم زدند.

با این وجود، چیونگ هنوز نزدیک یک دهه کار داشت تا شهرت بین‌المللی پیدا کند. هنگامی که در سال 1996 نقش قهرمان چرم‌پوشفیلم «ایرما وِپ» به کارگردانی الیویه آسایاس فرانسوی را بازی کرد، بالاخره مورد توجه مخاطبان غربی قرار گرفت. ازدواج با آسایاس هم چیونگ را به مرکز جشنواره‌های هنری در اروپا آورد.

بازی درخشان چیونگ مقابل تونی لیونگ در فیلم «در حال و هوای عشق» (2000) اثر وانگ کار وای او را به شهرت جهانی رساند. این فیلم که از لحاظ روایی و بصری یکی از آثار کلیدی موج نوی هنگ‌کنگ است، داستان زن و مردِ همسایه‌ای را روایت می‌کند که همسران‌شان با هم روابط عاشقانه نامشروع دارند، و این دو نفر می‌دانند و می‌سوزند و دم برنمی‌آورند.

دو سال بعد، چیونگ در فیلم حماسی رزمیِ شگفت‌انگیز «قهرمان» به کارگردانی ژانگ ییمو نقش درخشان دیگری در کارنامه خود ثبت کرد. در این فیلمِ شمشیری-پروازی که شاید یکی از زیباترین و فلسفی‌ترین آثار ساخته‌شده در ژانر رزمی باشد، چیونگ باز هم نقش زنی نگرانِ خیانتِ معشوق را بازی می‌کند، گرچه اینجا او کاملا فردی تواناست و قهرمان بزرگ شمشیربازی چین باستان است.

چیونگ آخرین بار در فیلم «پاک»، به کارگردانی همسرش آسایاس، در نقش معتادی که می‌خواهد مواد را ترک کند، جلوی دوربین رفت. این فیلم در حالی ساخته شد که بازیگر هنگ‌کنگی و کارگردان فرانسوی در مراحل جدایی از هم بودند. بازی در نقش زن معتاد جایزه بهترین بازیگر زن را برای او در جشنواره کن سال 2004 به ارمغان آورد. پس از آن چیونگ به سینما پشت کرد و هرگز بازنگشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید