مزرعه عمودی؛ روشی موثر برای افزایش بازدهی محصولات کشاورزی

در آینده‌ای نزدیک می‌شود با بیست مزرعه عمودی به اندازه بیست زمین فوتبال کل مصرف سالانه سبزیجات دانمارک را پوشش داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«مزرعه عمودی» کشتزاری است که به منظور صرفه‌جویی در استفاده از سطح زمین و همچنین افزایش بازدهی، داخل یک ساختمان بلند به صورت طبقاتی و تحت شرایط مراقبتیِ خاصی ساخته می‌شود.

از آنجایی که می‌شود محصولات را در مزرعه‌های عمودی به صورت لایه‌ای کشت کرد، این کارخانه‌های گیاهی به ما امکان می‌دهند تا مقدار غذایی که می‌توانیم در یک قطعه زمین تولید کنیم را به طرز چشمگیری افزایش دهیم، بدون اینکه نگران آفت‌زدگی یا شرایط اقلیمی نامناسب محیط بیرون باشیم.

مزرعه عمودی

Advertisement

شرکت دانمارکی «نوردیک هاروست» در ماه دسامبر سال گذشته اولین مرحله ساخت بزرگترین و کارآمدترین مزرعه عمودی اروپا را در خارج از کپنهاگ به پایان رساند.

در این مزرعه، گیاهان در یک انبار 75000 فوت مربعی در 14 لایه کاشته شده و با استفاده از فناوری توسعه‌یافته در تایوان رشد می‌کنند. این فناوری شامل سیستم‌های هیدروپونیک پیشرفته، نرم‌افزارهای هوشمند، و ربات‌های خودکار است که همگی به کاهش هزینه‌ها کمک می‌کنند.

مزرعه عمودی نوردیک هاروست در حال حاضر حدود 275 تن سبزیجات در سال تولید می‌کند، که نسبت به همین مقدار محصول در فضای معمولی، 250 برابر آب کمتری مصرف می‌کند و 250 برابر فضای کمتری می‌گیرد.

این سبزیجات ظرف ده دقیقه پس از برداشت، برای فروش بسته‌بندی می‌شوند، و کل فرآیند به صورت خودکار انجام می‌شود. تمام برق مورد نیاز این تاسیسات را توربین‌های بادی تامین می‌کنند، که آلودگی محیطی را به کمترین میزان ممکن می‌رساند.

قیمت سبزیجات مزرعه عمودی معادل قیمت سبزیجات ارگانیک (بارآمده به شیوه طبیعی) در سوپرمارکت‌های دانمارک است، و این شرکت پیش‌بینی کرده تا اواخر سال 2021 به مرحله سودآوری خواهد رسید.

هنگامی که مزرعه عمودی نوردیک هاروست به مرحله تکمیل ظرفیت برسد، حدود چهار برابر الان (نزدیک 1100 تن محصول در سال) در محوطه‌ای به اندازه یک زمین فوتبال بزرگ تولید خواهد کرد. این یعنی با 20 مرکز تولید در مساحتی به اندازه 20 زمین فوتبال می‌شود کل مصرف سالانه سبزیجات دانمارک را پوشش داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size