کشف مرکز شراب‌‌‌سازی باستانی با قدمتی 2700 ساله در شمال عراق

هم‌اکنون تلاش می‌شود تا این مرکز شراب‌سازی باستانی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت برسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

باستان‌شناسان، در یک کشف مهم تاریخی، قدیمی‌ترین مرکز شراب‌‌گیری در شمال سرزمین بین‌النهرین را شناسایی کردند. قدمت این مرکز شراب‌گیری به بیش از 2700 سال قبل بازمی‌گردد که با افزایش زیاد تقاضا برای شراب در میان طبقه نخبگان حاکم در امپراتوری آشور همزمان بوده است.

رویترز به نقل از دانیل موراندی بوناکوسی، استاد باستان شناسی خاورنزدیک در دانشگاه اودینه و مدیر دانشگاه اودینه آورد: «این یک کشف منحصر به فرد باستان‌شناسی است، زیرا برای نخستین بار باستان‌شناسان توانستند یک منطقه تولید شراب در شمال بین النهرین را شناسایی کنند.»

مرکز شراب‌‌‌سازی باستانی
مرکز شراب‌‌‌سازی باستانی

این کشف شامل 14 تاسیسات کنده‌کاری شده در دل کوه و حوضچه‌های فوقانی مربع شکلی برای افشردن و گرفتن آب انگور با پای برهنه و گرفتن شیره آن است که به حوضچه‌های دایره‌ای تحتانی جاری می‌شد.

سپس آب انگور در کوزه‌هایی جمع‌آوری و تخمیر شده و بعد از آن در مقیاس بزرگ به فروش می‌رسید.

کاشفان این مکان، یک تیم از باستان‌شناسی ایتالیایی از دانشگاه اودینه با همکاری گروهی از میراث فرهنگی استان دهوک عراق هستند.

مرکز شراب‌‌‌سازی باستانی
مرکز شراب‌‌‌سازی باستانی

ثبت در یونسکو

این تیم در حال حاضر در تلاش است تا این مرکز شراب‌سازی باستانی را در فهرست میراث جهانی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد «یونسکو» به ثبت برساند.

گفتنی است که آشور، یکی از کهن‌ترین امپراتوری‌های جهان باستان است و در قسمت شمالی سرزمین بین‌النهرین قرار داشت که بیشتر عراق امروزی و همچنین بخش‌هایی از ایران، کویت، سوریه و ترکیه را شامل می‌شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size