ربات‌ها؛ جزئی جدایی‌ناپذیر از فرهنگ ملی ژاپن

عروسک‌های مکانیکی ژاپنی در قرن هفدهم در تئاترها نمایش اجرا می‌کردند، یا در مراسم معروف چای ژاپنی، چای را در فنجان می‌ریختند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پژوهشگران تاریخ و فرهنگ بر این باورند که دلیل نگرش مثبت مردم ژاپن به فناوری به‌ویژه ربات‌ها در درجه اول اجتماعی و اقتصادی است، و عمدتا ریشه در سال‌های پس از جنگ جهانی دوم دارد، که ژاپن برای بازسازی اقتصاد و «فرهنگ ملی» خود به تولید فناوری‌های جدید روی آورد.

ربات‌های صنعتی نقش مهمی در احیای اقتصاد ژاپن در دهه شصت میلادی بازی کردند. در حالی که مهاجرت اتباع کشورهای دیگر به ژاپن برای برطرف کردن کمبود نیروی کار متخصص بسیار دشوار بود، اتوماسیون گسترده‌ای که از طریق صنعت رباتیک ایجاد شد، به پیشرفت صنعتی چشمگیر ژاپن انجامید. پس از خودکارسازی خطوط تولید و افزایش بهره‌وری، ژاپن به یکی از صادرکنندگان اصلی ربات‌های صنعتی به تمام جهان تبدیل شد.

به نظر محققان، هنگامی که از دل ربات‌های صنعتی و کاربردی، ربات‌های انسان‌نما ظهور کردند که با مردم تعامل داشتند، احتمالا تاریخ خاص ژاپن در این رویکرد سازندگان ربات‌های جدید نقشی اساسی ایفا کرد.

«شوگان‌ها» یا حاکمان نظامی ژاپن، در سال 1649 استفاده از فناوری برای توسعه تسلیحات به منظور جلوگیری از ظهور رقبای جدید را ممنوع کردند. این ممنوعیت باعث شد تا صنعتگران بر خلاقیت‌های کم‌خطر تمرکز کنند، که نتیجه آن تولید عروسک‌های مکانیکی بود که در تئاترها نمایش اجرا می‌کردند یا در مراسم معروف چای ژاپنی، چای را در فنجان می‌ریختند.

وقتی که ژاپن بالاخره در اواسط قرن نوزدهم درهایش را رو به دنیای خارج گشود، این اسباب‌بازی‌سازان ماهر، کار سازگاری تولیدات مکانیکی خود با فناوری غربی به منظور ایجاد کاربردهای بیشتر را پی گرفتند.

برای مثال، سازنده سنتی عروسک‌‌های تاناکا، در سال 1875 «شرکت مهندسی تاناکا»، اولین شرکت مهندسی مکانیک ژاپن را راه اندازی کرد، که 64 سال بعد، پس از ادغامی بزرگ، به شرکت «توشیبا» تبدیل شد که هنوز هم فعال است و یکی از شناخته‌شده‌ترین نام‌های ژاپنی در صنعت الکترونیک و لوازم خانگی است.

بدین ترتیب، اتوماسیون صنعتی که باعث ایجاد مزیت بزرگ اقتصادی شده بود، به تولید ربات‌های انسان‌نمایی انجامید که مردم عموما آنها را دوست داشتند. مجموعه این عوامل دست به دست هم داد تا پس از جنگ جهانی دوم، مردم ژاپن رویکرد عموما مثبتی نسبت به ربات‌ها پیدا کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size