اخراج هفت پناهجوی سوری از ترکیه به‌دلیل انتشار ویدئوی موز

این برخورد سوالات جدیدی را در مورد وضعیت پناهندگان سوری در ترکیه مطرح ساخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقامات ترکیه، دستور اخراج هفت تبعه سوری از کشور را به‌دلیل انتشار یک ویدئو در رسانه‌های اجتماعی صادر کردند. این افراد، در این ویدئو در حال خوردن موز بوده‌اند.

«فیلم‌های موزی» و خبر‌ها در مورد آنچه اخیراً از سوی کاربران سوری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، سؤالات جدیدی در مورد وضعیت پناهجویان سوری در ترکیه را ایجاد کرده است.

Advertisement

مناقشه بر سر موز، هفته گذشته در پی یک نظرسنجی خیابانی بالا گرفت. در این نظرسنجی دو شهروند ترکیه‌ از اینکه یک فرد سوری توان خرید بیشتری را نسبت به یک شهروند ترکیه‌ای دارد شاکی بودند؛ یکی از این شهروندان خطاب به یک مهاجر سوری گفته بود: «من نمی‌توانم موز بخورم، اما شماها کیلوکیلو می‌خرید...» او همچنین از پناهجویان سوری خواسته بود که کشورشان را ترک کنند.

در واکنش به سخنان نژادپرستانه این دو شهروند، ویدئوهای تمسخرآمیزی از موز خوردن کاربران در شبکه‌های اجتماعی انتشار یافت. بسیاری از پناهجویان سوری ویدئوهایی از خوردن این میوه را به اشتراک گذاشته و اتهامات برخی شهروندان ترکیه را طعنه آمیز خواندند.

آنکارا ناراضی است

با این حال، به نظر می‌رسد اداره مهاجرت وابسته به وزارت کشور ترکیه این ویدئوها را نپسنیده‌ است.

مرکز ثبت تخلفات در شمال سوریه، پنج‌شنبه، 28 اکتبر نوشت: «نیرو‌های امنیتی ترکیه در شامگاه چهارشنبه - پنجشنبه هفت نفر را به اتهام انتشار «پست‌های تحریک آمیز موز» در شبکه‌های اجتماعی بازداشت کرده‌اند.»

اداره مهاجرت ترکیه همچنین در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که اخراج هفت سوری بازداشت شده توسط نیرو‌های امنیتی، پس از تکمیل مراحل قضایی آغاز خواهد شد و افزود: «مقامات امنیتی در مورد پیش‌زمینه‌های این ویدئوها به‌طور کامل تحقیق خواهند کرد و همه کسانی که این ویدئوها را بازنشر کرده‌اند مورد پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.»

پیشتر، صدها شهروند سوری در ترکیه به‌طور گسترده‌ کلیپ این زن و مرد ترکیه‌ای که درباره پناهجویان در کشورشان صحبت می‌کنند، را به اشتراک گذاشته بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید