هوش مصنوعی رایانه‌ها را بازآفرینی می‌کند

در نیم قرن گذشته انسان در حال برنامه‌نویسی برای رایانه‌ها بوده است، اما در نیم قرن آینده رایانه‌ها را آموزش خواهد داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رایانه‌ها طی نیم قرن اخیر تغییر چندانی نکرده‌اند. کوچک‌تر و سریع‌تر شده‌اند، اما هنوز هم جعبه‌هایی پر از پردازنده هستند که دستورالعمل‌های انسانی را اجرا می‌کنند. هوش مصنوعی به زودی این رویه را از بنیاد تغییر خواهد داد.

یک تغییر اساسی، شیوه پردازش رایانه را هدف قرار خواهد گرفت. به گفته دانشمندان، در نیم قرن گذشته انسان در حال «برنامه‌نویسی» برای رایانه‌ها بوده است، اما در نیم قرن آینده رایانه‌ها را «آموزش» خواهد داد.

تا کنون، برای اینکه رایانه بتواند کاری مثل تشخیص گفتار یا شناسایی اشیاء در یک تصویر انجام دهد، برنامه‌نویسان ابتدا باید قوانینی به رایانه ارائه کنند که روش کار را به آن دیکته کند.

اما وقتی که رایانه دارای قابلیت «یادگیری» بشود، دیگر لازم نیست انسان برای رایانه برنامه بنویسد. در عوض، پس از آنکه انسان یک «شبکه عصبی» برای رایانه ایجاد کرد، رایانه خودش می‌تواند چیزهای لازم را بیاموزد.

تشخیص گفتار و شناسایی تصویر حتی در حال حاضر هم از کارکردهای استاندارد تلفن‌های هوشمند هستند. به گفته دانشمندان، پیشرفت‌های بزرگ بعدی در زمینه شبیه‌سازی مولکولی به وجود خواهد آمد. آموزش رایانه‌ها برای دستکاری خواص ماده، به طور بالقوه به جهش‌های جهانی در مصرف انرژی، تولید غذا، و دارو منجر خواهد شد.

تغییر دیگری که هوش مصنوعی در ساختار رایانه ایجاد خواهد کرد این است که کامپیوترها دیگر نیازی به صفحه کلید یا صفحه نمایش برای تعامل با انسان ندارند. تحت چنین شرایطی، هر وسیله‌ای می‌تواند به یک رایانه هوشمند تبدیل شود.

در واقع اکثر لوازم خانگی، از مسواک گرفته تا کلیدهای برق و زنگ درها، حتی در حال حاضر هم در بازار در نسخه‌های هوشمند عرضه می‌شوند. با گسترش یادگیری رایانه‌ای، زمان کمتری صرف آموزش دادن لوازم منزل نسبت به خواست صاحبخانه خواهد شد، و آنها قادر می‌شوند نیاز ما را با کمترین میزان اطلاعات داده‌شده برآورده کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size