علائم کمبود آهن در بدن چیست و چگونه درمان می‌شود؟

از جمله معروف‌ترین غذاهای غنی از ویتامین C می‌توان به لیمو، پرتقال، توت‌فرنگی، کلم بروکلی، گواوا(امرود) و فلفل اشاره کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آهن یک ماده معدنی مفید و ضروری برای بدن انسان است. با این حال، دست‌کم 30 درصد از افراد در سراسر جهان از کمبود آهن رنج برده، و این امر منجر به پدید آمدن مشکلات جسمی و روانی بسیاری برای آنها می‌شود.

خستگی و تنگی‌نفس

به گفته رُزی میلن‌، متخصص تغذیه، مهمترین علائم کمبود آهن شامل خستگی‌، تنگی‌نفس‌، رنگ پریدگی پوست و تپش سریع قلب می‌شود.

ملین در این رابطه به روزنامه بریتانیایی «اکسپرس» گفت که به‌دلیل اینکه علائم کمبودی آهن در بدن تا حدودی شبیه علائم خستگی است، بسیاری از افراد توجه لازمی به آن ندارند.

با این حال‌، او بر ضرورت انجام آزمایش‌های لازم برای تشخیص سطح آهن و سایر ویتامین‌ها در بدن، در صورت احساس هر یک از این علائم تاکید کرد.

چه غذاهایی برای جبران آهن لازم است؟

ملین با تأکید بر اینکه رژیم‌هایی وجود دارد که این مشکل را افرایش می‌دهند افزود: «اگر افراد از مصرف گوشت قرمز خودداری می‌کنند، باید مراقب مصرف غذاهای دیگر باشند که حاوی آهن باشد تا کمبود آن در بدن جبران شود.»

میزان توصیه شده مصرف آهن، روزانه برای مردان 8.7 میلی‌گرم و برای زنان 14.8 میلی‌گرم است.

او همچنین تصریح کرد: «مهم ترین مواد غذایی حاوی آهن به جز گوشت قرمز، جگر، لوبیا، خشکبار، آجیل، اسفناج، عدس، صدف و ماهی ساردین است.»

او خاطرنشان کرد که با افزودن مواد غذایی غنی از ویتامین C به برنامه غذایی روزانه، فواید مصرف غذاهای دارای آهن به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد، چراکه ویتامین C به جذب آهن در بدن کمک می‌کند.

قابل ذکر است، از جمله معروف‌ترین غذاهای غنی از ویتامین C می‌توان به لیمو، پرتقال، توت‌فرنگی، کلم بروکلی، گواوا(امرود) و فلفل اشاره کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size