سرخپوستان آمریکا ممکن است از سیبری برخاسته باشند

اجداد سرخپوستان، وقتی که صفحات یخی عظیم و یخچال‌های قطبی آنها را گیر انداخت، در برینگیا منزوی شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به مدت چندین دهه برآورد دانشمندان این بود که مردم بومی آمریکای شمالی، که به اصطلاح آنها را «سرخپوست» می‌نامیدند، ریشه در انسان «جومون» دارند که حدود 15000 سال پیش در مجمع‌الجزایر ژاپن زندگی می‌کرد.

15000 سال پیش تقریبا همان زمانی است که انسان‌ها، پیش از آنکه بالا آمدن سطح اقیانوس‌ها «پل زمینی برینگ» را کاملا زیر آب ببرد، و آن را تبدیل به «تنگه برینگ» کنونی میان منتهی‌الیه غربی قاره آمریکا و منتهی‌الیه شرقی قاره آسیا کند، از آسیا به آمریکا وارد شدند.

این نظریه بر اساس شباهت‌های باستان‌شناسانه میان ابزارهای سنگی، به ویژه سلاح‌های پرتابی، که در مراکز تمدن بومیان آمریکا و جومون یافت شد، شکل گرفت. با این وجود، اخیرا دانشمندان، با این ادعا که شواهد باستان‌شناسی برای اثبات این موضوع کافی نیست، برای کشف ریشه‌های بومیان آمریکا به تجزیه و تحلیل ژنتیکی روی آوردند.

آنها 25 ویژگی ساختاری دندان را در حدود 1500 مجموعه دندان‌های باستانی بومیان آمریکایی و مردم جومون، هر دو با قدمت بیش از ده هزار سال، را با سایر گروه‌های باستانی شرق آسیا، آسیای جنوب شرقی، و اقیانوس آرام مقایسه کردند. نتیجه این بود که بومیان آمریکا ارتباط چندانی با مردم جومون ندارند، اما آنها ممکن است از گروه ناشناخته دیگری از شرق آسیا برخاسته باشند.

محتمل‌ترین خاستگاه بومیان آمریکا جایی است که آن را «برینگیای بزرگ» می‌نامند، که منطقه‌ای در شمال شرقی آسیاست که در کنار پل باستانی برینگ در سیبری قرار دارد. محققان بر این عقیده‌اند اجداد بومیان آمریکا، پیش از مهاجرت به آمریکای شمالی، برای چندین نسل در انزوا زندگی می‌کردند، که باعث می‌شود تعیین ریشه‌های ژنتیکی آنها دشوارتر شود.

اجداد سرخپوستان به احتمال زیاد در اواخر دوران زمین‌شناسی «پلیستوسن»، زمانی که صفحات یخی عظیم و یخچال‌های قطبی آنها را گیر انداخته بود، در برینگیا منزوی شدند، تا اینکه شرایط به اندازه کافی برای سفر به سواحل آمریکای شمالی مهیا شد. در این زمان، و پیش از زیر آب رفتن کامل پل برینگ، آنها به آمریکا مهاجرت کرده و در آنجا ماندگار شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size