دانشمندان می‌گویند پاک کردن حافظه از خاطرات بد ممکن است

دانشمندان نوعی پروتئین اصلاح شده برای تغییر احساسات افراد و پاک کردن خاطرات بد آنها تولید کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

پاک کردن موقعیت‌ها، وقایع بد و غم‌انگیز و خاطرات دردناکی که آن‌ها را پشت سر گذاشته‌ایم اما همچنان در ذهن ما حضور دارند، شاید آرزوی برآورده نشدنی بیشتر افراد بوده است.

اما اکنون، گروهی از دانشمندان، پروتئینی را کشف کرده‌اند که با استفاده از آن می‌توان احساسات افراد را تغییر داد یا خاطرات بد آنها را پاک کرد.

به نوشته روزنامه بریتانیایی «ایندیپندنت»، خاطرات بلند مدت به دو دسته تقسیم می‌شوند: «حافظه مبتنی بر واقعیت‌ها که مربوط به حفظ نام، مکان و رویداد‌هاست و حافظه غریزی که وابسته به احساسات یا مهارت‌های هر فرد است.»

دانشمندان معتقدند که خاطرات غریزی را می‌توان تغییر داد‌ و این امر ممکن است درمانی برای افراد مبتلا به استرس پس از سانحه باشد.

دانشمندان دانشگاه کمبریج دریافتند که پروتئینی به نام «shank» وجود دارد که به عنوان پشتیبان گیرنده‌هایی است که قدرت ارتباط بین نورون‌های مختلف را تعیین می‌کند و در نتیجه، ایجاد هر گونه اختلال در این پروتئین ممکن است به پاک شدن و تصحیح برخی از خاطرات کمک کند.

این ممکن است با استفاده از ترکیبات شیمیایی به نام مسدود کننده‌های بتا انجام شود که در برخی از داروها برای درمان فشار خون بالا، سردردهای میگرنی، آنژین و ریتم نامنظم قلب استفاده می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size