جیمز باند بعدی چگونه خواهد بود؟

فیلم‌های باند هر دوره تا حدود زیادی انعکاس‌دهندهٔ دغدغه‌های سیاسی و اجتماعی همان دوران هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

پس از مدت‌ها انتظار، آخرین شماره از مجموعه فیلم‌های «جیمز باند» تحت عنوان «الان وقت مردن نیست» در سینماهای جهان روی پرده رفت. با نظر به اینکه این فیلم آخرین مرتبه حضور بازیگر بریتانیایی دنیل کریگ در نقش جیمز باند است، گمانه‌زنی درباره اینکه فرد بعدی که نقش این جاسوس افسانه‌ای بریتانیایی را بازی می‌کند، و اصولا اینکه شخصیت باند در نسخه بعدی این مجموعه فیلم‌ها چه تغییراتی خواهد کرد، بالا گرفته است.

از زمان آغاز مجموعه فیلم‌های جیمز باند با «دکتر نو» در سال 1962 تا بحال شش بازیگر در نقش مامور 007 ظاهر شده‌اند. تجربه نشان داده که هر بار که یک بازیگر جدید به باند تبدیل شده، مجموعه فیلم از این فرصت استفاده کرده تا خود را با ایدئولوژی مخاطبی که سعی دارد با آن ارتباط برقرار کند، تطبیق دهد.

از منظری، فیلم‌های باند هر دوره تا حدود زیادی انعکاس‌دهندهٔ دغدغه‌های سیاسی و اجتماعی همان دوران هستند. به عنوان مثال، شخصیت باند در ابتدای راه این مجموعه فیلم، فردی بود که روابط افسارگسیخته‌ای با زنان بسیاری داشت. با این وجود، در دهه 1980 که نگرانی بابت بیماری همه‌گیر «ایدز» گسترش یافته بود، باند (در قالب تیموتی دالتون) تقریبا این خصیصه را از دست داد، و تنها با یک زن وارد رابطه شد.

دوران دنیل کریگ که با فیلم «کازینو رویال» در سال 2006 آغاز شد، در سایه حوادث تروریستی 11 سپتامبر اتفاق افتاد. این فیلم نه تنها نقش منفی‌اش را با سازمان تروریستی «القاعده» پیوند داد، بلکه شخصیت 007 را هم در مقایسه با جیمز باندهای کارتونی نسل قبلی، جدی‌تر و واقع‌گرایانه‌تر کرد. بسیاری از کارشناسان فیلم‌های این دوران باند را با آثار تیره تار کریستوفر نولان مثل سه‌گانه «بت‌من» و همچنین مجموعه فیلم‌های «هویت بورن» مقایسه می‌کنند.

امروزه چشم‌انداز ژئوپلیتیک بسیار پیچیده‌تر از آنی است که کریگ در سال 2006 واردش شد. باند بعدی احتمالا باید با دروغ‌پراکنی سایبری، تغییرات اقلیمی، و جنگ مجازی دست و پنجه نرم کند. ظهور «راست افراطی» نیز به احتمال زیاد یکی از دغدغه‌های باند بعدی خواهد بود. اگرچه باند به طور کلی شخصیتی محافظه‌کار است که کمتر به «خارجی‌ها» اعتماد می‌کند، اما او آشکارا با نژادپرستان و نازی‌های مخالف است. بدین ترتیب، سر و کله زدن با راست افراطی در سرتاسر جهان احتمالا در برنامه باند بعدی قرار خواهد گرفت.

یکی از نکاتی که منتقدان زیاد به آن پرداخته‌اند، «فمینیستی» شدن مجموعه فیلم‌های باند طی سال‌های اخیر است. به گفته آنها، این امتداد یک «اصلاح مسیر تدریجی» در دوران کریگ به سوی شخصیت‌های زن قوی‌تر است، که در تضاد با چندین دهه «رفتار جنسیت‌زده» از سوی باندهای قبلی قرار می‌گیرد. چنانکه لشانا لینچ، بازیگر زن سیاهپوستی که در این آخرین فیلم جانشین باند شده است، به او می‌گوید: «دنیا جلو رفته، فرمانده باند. بنابراین پات رو از گلیمت درازتر نکن، وگرنه یه گوله می‌کارم تو زانوت!» بر این اساس، حتی گمانه‌زنی شده که باند بعدی یک زن باشد.

مجموعه فیلم‌های باند هر تغییری که بکند، یک سری موارد به احتمال زیاد ثابت خواهد ماند. فرمول کلی مجموعه فیلم‌ها که شامل ابزارهای پیشرفته، مهمانی‌های پر زرق و برق، سفر به اقصی‌نقاط جهان، رابطه عاشقانه، و صحنه‌های اکشن پر خرج است به احتمال زیاد تغییر زیادی نخواهند کرد. و البته در نهایت «عصارهٔ بریتانیایی بودن» است که محور فیلم‌های باند را شکل می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size