عبدالرزاق گورنه نویسنده تانزانیایی برنده نوبل ادبیات شد

این نویسنده به دلیل فهم دقیق و تحقیقات عمیق او درباره تاثیرات استعمار و سرنوشت مهاجران در خلیج میان فرهنگ‌ها و قاره‌ها برنده این جایزه شناخته شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آکادمی سلطنتی سوئد اعلام کرد، عبدالرزاق گورنه نویسنده تانزانیایی و خالق رمان «بهشت» که مقیم بریتانیا است، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2021 شد.

کمیته سوئدی اهداء‌کننده جایزه نوبل ادبیات پنجشنبه، 7 اکتبر، در بیانیه اعلام کرد:«به دلیل تحقیقات عمیق و بی‌سابقه عبدالرزاق در آثار استعمار و سرنوشت پناهندگان در خلیج بین فرهنگ‌ها و قاره‌ها این جایزه به او اعطا شد».

عبدالرزاق گورنه در سال 1948 در زنگبار زاده شد. او در سال 1968 برای تحصیل به بریتانیا رفت سپس در سالهای 1980-1982 به عنوان مدرس در دانشگاه بایرو کانو در نیجریه کار کرد، سپس به دانشگاه کنت نقل مکان کرد و در آنجا دکترای خود را در سال 1982 اخذ کرد.

گورنه اکنون استاد و سرپرست تحصیلات تکمیلی در گروه زبان انگلیسی در دانشگاه است. تخصص و رشته تحصیلات علمی او «مسائل پس از استعمار و گفتمان مرتبط با استعمار به ویژه در رابطه با آفریقا، کارائیب و هند» است.

عبدالرازق کتاب‌های داستان خود را به زبان انگلیسی می‌نویسد. یکی از مشهورترین رمان‌هایش «بهشت» است که آن را در سال 1994 نوشت و نامزد جایزه «بوکر» «وایت برد» و داستان «هجران» در سال 2005 و «در مقابل دریا» در سال 2001 شد.

عبدالرزاق گورنه را بیش از همه با رمان «بهشت» می‌شناسند که سال 1994 نامزد دریافت جایزه بوکر شده بود.

سه رمان اول او ، «خاطره عزیمت» سال 1987، «راه حج» 1988 و «دوتی» 1990، تجربه مهاجران در بریتانیای معاصر را از منظرهای مختلف مستند می‌کند.

اما چهارمین رمان او، «بهشت» در 1994 این رمان بر رویدادهای شرق آفریقای استعماره‌زده در طول جنگ جهانی اول و آنچه در آنجا اتفاق می‌افتد، متمرکز است‌.

اما رمان «تحسین سکوت» 1996، درباره داستان مرد جوانی است که زنگبار را ترک می‌کند و به بریتانیا مهاجرت می‌کند و در آنجا ازدواج می‌کند و معلم می‌‌شود اما بعد پس از اینکه بعد از 20 سال به وطن خود سفر می‌کند تحت تاثیر قرار می‌گیرد و علیه خود و نحوه ازدواجش با همسر خود موضع می‌گیرد.

این جایزه معتبر 10 میلیون کرون سوئد (1.14 میلیون دلار) ارزش دارد. بین سال‌های 1901 تا 2021 کمیته نوبل 113 جایزه در زمینه شیمی اعطا کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size