کاپیتان کِرکِ «پیشتازان فضا» پس از 55 سال به فضا می‌رود

این سریال در دهه 1350 در ایران به نمایش درآمد و به یکی از محبوب‌ترین سریال‌های تلویزیونی آن زمان تبدیل شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ویلیام شَتنِر، بازیگر کانادایی که در آغاز سریال مشهور «پیشتازان فضا» در دهه شصت میلادی نقش کاپیتان جیمز تی کِرک، فرمانده سفینه «انترپرایز» را بازی کرد، هفته آینده واقعا به فضا می‌رود.

«بلو اوریجین»، شرکت فضاپیمایی جف بزوز، بنیانگذار کمپانی «آمازون»، دوشنبه اعلام کرد که قصد دارد شتنر را سوار بر یکی از سفینه‌های مسافری‌اش در 12 اکتبر از صحرای غرب تگزاس به فضا بفرستد.

بزوز خودش یکی از طرفداران پر و پا قرص مجموعه فیلم‌های پیشتازان فضاست، و حتی در سال 2016 نقش کوتاهی به عنوان یک موجود فضایی در فیلم «فراتر از استار تِرِک» بازی کرد. شرکت او، شتنر را به عنوان مهمان افتخاری به فضا می‌فرستد.

شتنر مسن‌ترین فرد و دومین بازیگری است که به فضا می‌رود. روسیه سه‌شنبه یک گروه فیلمسازی متشکل از یک کارگردان و یک بازیگر را به مدت تقریبا دو هفته به ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستاد تا در آنجا فیلمی تهیه کنند.

در مقام مقایسه، سفر شتنر به فضا خیلی کوتاه‌تر خواهد بود. سفیه حامل وی قرار است تا ارتفاع 106 کیلومتری از سطح زمین بالا برود، حدود 10 دقیقه در مدار باشد، و به زمین بازگردد. کپسول حامل وی با چتر نجات در بیابان تگزاس فرود خواهد آمد.

بازیگر نودساله کلی بابت این قضیه ذوق‌زده است و می‌گوید: «حقیت دارد: من بالاخره موشک‌سواری خواهم کرد!» او می‌افزاید: «هیچ وقت برای کسب تجربیات جدید دیر نیست. من خیلی وقت است فقط درباره فضا شنیده‌ام. حالا می‌خواهم از فرصت استفاده کنم و بروم خودم آن را ببینم. معجزه است!»

«استار ترک» یک مجموعه تلویزیونی علمی-تخیلی آمریکایی خلق‌شده توسط جین رادِنبِری است که داستان آن در آینده‌ای نزدیک می‌گذرد، هنگامی که بشر به تکنولوژی لازم برای فراتر رفتن از سیاره زمین دست پیدا کرده است، و می‌تواند به گشت و گذار در کائنات بپردازد. پخش این سریال در قالب‌های مختلف تا به امروز ادامه یافته است، و یکی از طولانی‌ترین مجموعه‌های طول تاریخ تلویزیون است.

سه فصل اصلی این سریال از 1966 تا 1969 پخش شد، و شتنر در آن نقش کاپیتان سفینه انترپرایز را بازی می‌کرد که در هر قسمت با موجودات و شرایط جدیدی در کیهان روبرو می‌شد و باید تصمیمات دشوار اخلاقی می‌گرفت و کارهای ماجراجویانه می‌کرد. او بعدا در هفت فیلم سینمایی این مجموعه ظاهر شد و یکی را هم کارگردانی کرد.

این سریال در دهه 1350 تحت عنوان «پیشتازان فضا» با دوبله فارسی از تلویزیون ملی ایران به نمایش درآمد و به یکی از محبوب‌ترین سریال‌های تلویزیونی آن زمان تبدیل شد، به طوری که اسمِ ترجمه‌ای‌اش در ایران جا افتاد، و عموم ایرانیان هنوز که هنوزه آن را به همین نام می‌شناسند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size