چرا انسان تابحال نتوانسته کوسه سفید بزرگ را در آکواریوم نگه دارد

کارکنان آکواریوم مجبور خواهند شد حیوانات زنده بزرگ برای کوسه به آب بیندازند تا بخورد، که برای تماشاچیان منظره خوشی ایجاد نمی‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«کوسه سفید بزرگ»، یکی از مشهورترین شکارچیان دریایی که گاهی تا هفت متر رشد می‌کند و تقریبا هر چیزی که دم دستش باشد را می‌خورد، یکی از بدقلق‌ترین کوسه‌ها در شرایط اسارت و فضای زندگی مصنوعی است.

اولین کوسه سفیدی که در اسارت نگهداری شد، کوسه‌ای در نمایشگاه دریایی «مرین‌لند پاسیفیک» آمریکا در سال 1955 بود، که تنها یک روز عمر کرد. اولین کوسه سفیدی که برای مدت زمان قابل توجهی در اسارت ماند، کوسه‌ای در نمایشگاه دریایی «دنیای آب» آمریکا در سال 1981 بود، که شانزده روز عمر کرد. کوسه‌های سفید دیگری هم در اقصی‌نقاط دنیا در آکواریوم نگهداری شده‌اند، اما عمر همه‌شان کوتاه بوده است.

دلایل متعددی وجود دارد که کوسه سفید بزرگ را نمی‌توان در اسارت زنده نگه داشت. یکی‌ از دلایل این است که کوسه سفید جانوری مهاجر بوده و دوست دارد مسافت‌های طولانی شنا کند. دانشمندان دریافته‌اند که کوسه‌های ردیاب‌دار گاهی از آن طرف جهان سر درمی‌آورند. یک کوسه سفید در سال 2014 عرض اقیانوس اطلس را شنا کرد.

کوسه‌های سفید بزرگ همچنین به حجم زیادی آب برای حرکت و تنفس احتیاج دارند. ساختار بدن کوسه به گونه‌ای است که به منظور تنفس و جاری کردن آب بر آبشش‌ها برای جذب اکسیژن، باید مدام شنا کند. ساخت استخری عظیم که بتواند این عادت‌های حیاتی کوسه سفید را تامین کند، از کابوس‌های لجستیکی هر آکواریومی در سرتاسر دنیاست.

در بسیاری موارد پیش آمده که کوسه‌های سفید بزرگی که در اسارت نگهداری می‌شدند، مدام با نوک، خود را به دیواره‌های شیشه‌ای آکواریوم کوبیده‌اند که باعث آسیب‌دیدگی آنها شده است. دانشمندان می‌گویند دلیل این قضیه عدم کارآیی «حس ششم» کوسه‌ها، که به آنها امکان می‌دهد بارهای الکتریکی درون آب را حس کنند، درون آکواریوم است. از آنجایی که شیشه بار الکتریکی ناچیزی از خود متصاعد می‌کند، کوسه‌ها متوجه آن نمی‌شوند و به آن برخورد می‌کنند.

اما شاید مهمترین دلیل که نمی‌شود کوسه سفید بزرگ را در آکواریوم نگه داشت، این است که این جانور یکی از بزرگترین شکارچی‌های جهان و موجودی تهاجمی است و باعث می‌شود کنترل آن در محیط بسته آسان نباشد. تغذیه آن نیز دشوار است، چرا که عموما زنده‌خوار است. این یعنی اینکه کارکنان آکواریوم مجبور خواهند شد حیوانات زنده بزرگ برای کوسه به آب بیندازند تا بخورد، که هم کاری بسیار سخت است و هم برای تماشاچیان منظره خوشی ایجاد نمی‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size