سیامک اطلسی از صداپیشگی تا بازیگری

عموم ایرانیان اطلسی را به‌خاطر بازی در سریال «پدرسالار» می‌شناسند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سیامک اطلسی، هنرپیشه و صداپیشهٔ ایرانی، یکشنبه 4 مهر، در اثر ابتلا به بیماری کرونا، در سن 85 سالگی درگذشت. مراسم خاکسپاری وی امروز سه‌شنبه برگزار می‌شود، و قرار است پیکر وی در «قطعۀ هنرمندان» بهشت زهرای تهران، در میان محمد عبادیِ دوبلور و ولی‌الله شیراندامیِ بازیگر به خاک سپرده شود.

عموم مردم شاید اطلسی را به خاطر بازی در سریال «پدرسالار» در سال‌های دور، و در سال‌های اخیر بابت بازی در سریال‌های مذهبی و سیاسی با گرایش‌های حکومتی همچون «مختارنامه» و «معمای شاه» بشناسند، اما او در سالیان دور بازیگری و دوبلوری در برخی از آثار به‌یادماندنی تاریخ سینما و تلویزیون را در کارنامه دارد.

Advertisement

از صداپیشگی‌های مشهورش حرف زدن به جای «جعفری» در سریال انگلیسی «باغ سبزیجات» است، که در اوایل دهه شصت شمسی از برنامه کودکِ شبکه دو پخش می‌شد. او در دو سریال خاطره‌انگیز «جنگجویان کوهستان» و «پهلوانان نمی‌میرند» نیز به جای شخصیت‌های متعددی صداآفرینی کرد.

اطلسی در سینما بازیگری در فیلم‌های تحسین‌شده‌ای همچون «چریکۀ تارا» (1357) و «شاید وقتی دیگر» (1366) هر دو به کارگردانی بهرام بیضایی، «دو فیلم با یک بلیت» (1369) به کارگردانی داریوش فرهنگ، و «همسر» (1372) به کارگردانی مهدی فخیم‌زاده را در کارنامه دارد.

با این وجود، بهترین فیلم اطلسی شاید «آن سوی آتش» (1366) به کارگردانی کیانوش عیاری باشد. این فیلم که به طور مشهوری در لوکیشن‌های نفتی جنوب ایران فیلمبرداری شده است، به تبعات اجتماعی و اقتصادی استخراج نفت در خوزستان می‌پردازد، و داستان دو برادر را روایت می‌کند که بر سر سهم خانه‌شان که قرار بوده شرکت نفت به آنها بپردازد، رودرروی هم قرار می‌گیرند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم