درباره سریال ارباب حلقه‌های آمازون چه می‌دانیم؟

داستان سریال آمازون در «عصر دوم» تاریخ خیالی دنیای تولکین، یعنی هزاران سال قبل از وقایع «هابیت» و «ارباب حلقه‌ها» اتفاق می‌افتد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در حالی که به نظر می‌رسید پیتر جکسون، فیلمساز نیوزیلندی با دو اقتباس پُرخرج و از منظر هنری تحسین‌شده‌اش از آثار نویسنده بزرگ بریتانیایی جی.آر.آر. تولکین، یعنی «هابیت» و «ارباب حلقه‌ها»، کار را بر اقتباس‌های سینمایی از آثار تولکین ختم کرده باشد، اخیرا معلوم شده که تلاش‌های جکسون و همکارانش تنها فتح بابی بر این امر بوده، و اینک کمپانی «آمازون» قصد دارد با صرف مبالغی نجومی دنیای تولکین را روی صفحه تلویزیون بیاورد.

ساخت سریال تلویزیونی «ارباب حلقه‌ها»ی آمازون اولین بار در سال 2017 اعلام شد. در آن زمان آمازون، در رقابتی نزدیک و نفس‌گیر با دیگر شرکت بزرگ سازنده سریال‌های تلویزیونی «نتفلیکس»، حقوق تولید فیلم آثار تولکین را از خانواده او به بهای 250 میلیون دلار خریده بود. تولید این سریال تنها یک ماه پس از آغاز فیلمبرداری، به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا در اوایل سال 2020 متوقف شد.

قرارداد اولیه آمازون با خانواده تولکین برای تولید پنج فصل سریال از آثار وی است. قیمت تولید فصل اول این سریال 450 میلیون دلار برآورد شده است. در مقام مقایسه، هر فصل سریال مشهور «بازی تاج و تخت» حدود 90 میلیون دلار یا برای هر قسمت 15 میلیون دلار تخمین زده شده است. معامله آمازون همچنین پتانسیل سریال‌های جانبی یا «اسپین‌آف» از آثار تولکین را فراهم کرده است، که می‌تواند به معنای ساخته شدن فیلم‌ها و سریال‌های بیشتری فراتر از فصل اول سریال آمازون باشد.

مانند مجموعه فیلم‌های «ارباب حلقه‌ها» و «هابیت» پیتر جکسون، سازندگان سریال آمازون تصمیم گرفتند دنیای تولکینِ خود را در کشور نیوزیلند بسازند. با این وجود، از آنجایی که طراحی بصری و کارگردانی هنری این مجموعه مخصوص خودش خواهد بود، ظاهر این دنیا طبیعتا با دنیایی که جکسون ساخته بود تفاوت‌هایی خواهد داشت.

طی دوران ساخت سریال، بارها خبرهای متفاوت و حتی متناقضی درباره اینکه داستان سریال چه خواهد بود منتشر شده است. صحبت‌های اولیه روی داستان «ارباب حلقه‌ها» متمرکز بود، اما خبرهای بعدی که جسته و گریخته به گوش می‌رسد نشان می‌دهد که سریال آمازون قرار است در حقیقت پیش‌درآمد یا «پریکوئلِ» این داستان را به تصویر بکشد، و به طور عمده در مکان‌هایی همچون «جزیرهٔ نومنور»، «کوه‌های مه‌آلود» و پایتخت اِلف‌ها «لیندون» می‌گذرد که در داستان اصلی حضور ندارند.

گفته می‌شود که داستان سریال آمازون در «عصر دوم» تاریخ خیالی دنیای تولکین، یعنی هزاران سال قبل از وقایع «هابیت» و «ارباب حلقه‌ها»، که در اواخر «عصر سوم» روی می‌دهند، اتفاق می‌افتد. این عصر 3444 سال طول می‌کشد، و شامل دوران قدرت‌نمایی «سائورون» یا همان «ارباب حلقه‌ها» می‌شود. در این دوران است که سائورون حلقه‌های قدرت را ساخت و به پادشاهانِ انسانِ و اِلف‌ها و کوتوله‌ها هدیه داد تا آنها را با حلقهٔ اصلی که برای خود ساخته بود تحت سلطه درآورد. زمانی که «سِمیگول» – که بعدا به «گالوم» تبدیل شد – حلقه اصلی را یافت، این حلقه بیش از 2000 سال بود که گم شده بود.

به گفته تام شیپی، پژوهشگر آثار تولکین و مشاور شرک آمازون برای ساخت سریال جدید، خانواده تولکین به آمازون اجازه داده‌اند که فقط وقایع «عصر دوم» را به تصویر درآورد. دلیل آنها برای محدود کردن گسترهٔ کار آمازون این بوده که نمی‌خواستند چند و چونِ وقایع «عصر سوم»، که داستان‌های مشهور «هابیت» و «ارباب حلقه‌ها» در آن روی می‌دهد، را بر هم بریزند.

اما شیپی بر این باور است که در همین «عصر دوم» هم می‌شود پرسش‌های بسیاری مطرح و کارهای زیادی کرد. مثلا اینکه سائورون در این دوران چه می‌کرده است؟ یا اینکه بعد از شکست از اتحاد انسان‌ها و اِلف‌ها کجا بوده است؟ دست آمازون باز است تا روی این موضوع‌ها کار کند، چرا که تولکین خودش در آثارش درباره آنها چیزی نگفته است.

با این وجود، آمازون نمی‌تواند چیزهایی را نشان بدهد که در تناقض آشکار با وقایع روی‌داده در آثار تولکین قرار می‌گیرد. بنابراین، سازندگان سریال آمازون باید خیلی دقت کنند تا «عصر دومِ» عمدتا اوریجینالی که ارائه می‌کنند در همخوانی کامل با «عصر سوم» مشهور تولکین قرار بگیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم