کهنسال‌ترین مهره‌دار زمین کشف شد

کوسه گریلندی هنگامی که شکسپیر مشغول نگارش تراژدی‌های مشهورش بوده متولد شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک کوسه گرینلندی که بیش از چهار قرن است زیر آب‌های یخ‌زدهٔ اقیانوس منجمد شمالی و اقیانوس اطلس شمالی پرسه می‌زند، اخیرا به عنوان کهنسال‌ترین مهره‌دار روی سیاره زمین شناسایی شد.

به گزارش وبگاه «جنت‌ساید»، جولیوس نیلسن، زیست‌شناس دریایی دانشگاه کپنهاگ، رهبر تیم تحقیقاتی بوده که این کوسه را کشف کرده است. نیلسن در سال 2016 پژوهشی در ژورنال علمی «ساینس» منتشر کرد که در آن طول عمر فوق‌العاده کوسه گرینلندی را مورد بررسی قرار می‌داد.

مطابق تحقیقات نیلسن، این گونه کوسه، که موجودی بسیار اسرارآمیز است و به ندرت در سطح آب ظاهر می‌شود، به طور متوسط بیش از 270 سال عمر می‌کند، که باعث می‌شود «کهنسال‌ترین مهره‌دار» زمین لقب بگیرد.

اخیرا تیم پژوهشی نیلسن توانسته اطلاعات بیشتری درباره این موجودات شگفت‌انگیز به دست آورد. آنها 28 کوسه گرینلندی را در آب‌های قطبی مورد بررسی قرار دادند تا بتوانند سن و سال‌شان را از طریق روش «قدمت کربن 14» اندازه‌گیری کنند.

تیم نیلسن متوجه شد که یک کوسه ماده پنج متری، بین 272 تا 512 سال سن دارد، که در نهایت پژوهشگران آن را به حدود 400 سال «گِرد» کردند. بدین ترتیب، کوسه پنج‌متری کهنسال‌ترین مهره‌دار زندهٔ شناخته‌شده روی کره زمین است. رکورد قبلی در دست نهنگ سَرکمانی بود، که متوسط سنش 211 سال برآورد شده است.

این نشان می‌دهد که کوسه گریلندی مورد نظر، در زمانی که ویلیام شکسپیر، ادیب مشهور بریتانیایی، در حال نگارش تراژدی‌های مشهورش مثل «هملت»، «اوتللو»، و «مکبث» بوده، تازه در قعر اقیانوس‌های یخ‌بسته شمالی متولد شده است.

اکتشافات دیگر این تیم پژوهشی در جریان سفرشان به مناطق قطبی نیز قابل توجه است. طبق یافته‌های آنها، کوسه‌های گرینلندی تنها یک سانتیمتر در سال رشد می‌کنند، و فقط زمانی که چهار متر طول پیدا کردند، یعنی در سن حدود 150 سالگی، به بلوغ جنسی می‌رسند و آماده تولید مثل می‌شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید