کرونا، کمبود تراشه و بحران کنسول‌ بازی‌های کامپیوتری نسل نهم

هر دو دستگاه اینک نایاب هستند، و در بازارسیاه چند برابر قیمت‌گذاری می‌شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

کمبود جهانی مدارهای مجتمع الکترونیکی یا «تراشه‌های نیمه‌هادی» به دلیل همه‌گیری بیماری کرونا، طی سال جاری باعث ایجاد بحران در 169 شاخه صنعتی شده، و به خصوص عرضهٔ کنسول‌های بازی‌های کامپیوتری «نسل نهم» همچون «پلی‌استیشن 5» شرکت سونی و «سری اِکسِ اکس‌باکس» شرکت مایکروسافت را تحت‌الشعاع خود قرار داده است.

عامل اصلی کمبود تراشه در سطح جهان همه‌گیری کروناست. برآورد می‌شود که به دلیل شرایط قرنطینه، تولید تراشه در جاهای مختلف جهان کند یا بالکل متوقف شده باشد. در عین حال، تعداد بیشتری از مردم که مجبور شده بودند در خانه بمانند، به منظور برقراری ارتباط و سرگرمی شروع به افزایش یا ارتقاء وسایل الکترونیکی خود همچون کامپیوتر، لپ‌تاپ، وب‌کم، و دیگر وسایل مشابه کردند.

دلیل دیگر کمبود جهانی تراشه، تحریم‌های آمریکا علیه چین، یکی از بزرگترین تراشه‌سازهای دنیاست. در سال 2020، دولت ایالات متحده محدودیت‌هایی برای «شرکت بین‌المللی تولید نیمه‌هادی»، بزرگترین تولیدکننده تراشه در چین وضع کرد، که فروش تراشه‌های آنها به شرکت‌های آمریکایی یا دارای روابط با آمریکا را دشوار کرد. در عین حال، «شرکت تولید نیمه‌هادی تایوان» و «سامسونگ» و دیگر شرکت‌ها نتوانسته‌اند جوابگوی نیازهای بازار باشند.

همه‌گیری کرونا که بسیاری را خانه‌نشین کرده، تقاضا برای کنسول‌های بازی‌های کامپیوتری را نیز به طرزی چشمگیر افزایش داده است. پرده‌برداری از «نسل نهم» کنسول‌های بازی‌های کامپیوتری در میانهٔ پاندمی، عدم توازن میان عرضه و تقاضا را حتی بیشتر از پیش کرد، به طوری که این کنسول‌ها پس از نزدیک دو سال از تولیدِ اولیه در سال 2020، کماکان کمیاب و در مواردی حتی نایاب هستند.

مایکروسافت گفته کمبود «سری اِکسِ اکس‌باکس» احتمالا تا آخر سال جاری برطرف خواهد شد، اما سونی گفته کمبود «پلی‌استیشن ۵» احتمالا تا سال 2022 ادامه خواهد داشت. هر دو دستگاه اینک نایاب هستند، و در بازارسیاه دوبرابر (هزار دلار) و حتی سه‌برابر (هزار و پانصد دلار) قیمت‌گذاری می‌شوند، و طبق شنیده‌ها حتی به قیمت‌های گران‌تری به فروش می‌رسند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم