کوسه‌های سفید «نهنگ گوژپشت» را دریدند

محققان موفق شدند پنج عدد از کوسه‌های سفید بزرگ را با حس‌گرهای صوتی مخصوص برچسب‌گذاری کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

گروه بزرگی از کوسه‌های سفید، که خطرناک‌ترین شکارگران اقیانوس‌های جهان هستند و معمولا به طور انفرادی شکار می‌کنند، اخیرا در سواحل شمال شرقی آمریکا در حال تکه پاره کردن لاشه یک بچه نهنگ گوژپشت مشاهده شدند.

دانشمندان «پناهگاه دریایی ملی اِستِلواگِن» که برای برچسب زدن به کوسه‌ها به منظور ردیابی آنها به آب‌های شرق بوستون در ایالت ماساچوست رفته بودند، متوجه لاشه بزرگ جانوری شناور در آب شدند، و تنها لحظاتی بعد گروه کوسه‌ها به لاشه حمله کردند.

تصاویری که دانشمندان برداشته‌اند نشان می‌دهد که هشت کوسه دیوانه‌وار در حال پاره کردن بقایای بچه نهنگ هستند، در حالی که مرغان دریایی بالای سر آنها پرواز می‌کنند، و مترصد قاپ زدن سهم خود هستند.

محققان موفق شدند پنج عدد از این کوسه‌های سفید بزرگ که به ندرت در سطح آب ظاهر می‌شوند را با حس‌گرهای صوتی مخصوص برچسب‌گذاری کنند. حالا دانشمندان می‌توانند این شکارگران مرموز را در دوران مهاجرت زمستانی‌شان ردیابی کنند.

علاوه بر این، یکی از زیست‌شناسان دریایی موفق شد نقش زیر دم بچه نهنگ را بررسی کند، و متوجه شد بچه نهنگی یک‌ساله متعلق به یک نهنگ گوژپشت مادر است که پیشتر برچسب زده شده و تحت نظر قرار دارد.

نهنگ‌های گوژپشت می‌توانند تا پانزده متر رشد کنند و وزن‌شان به بیش از سی و پنج تن برسد، که به اندازه یک اتوبوس مدرسه در آمریکاست. این حیوانات اغلب در فصل تابستان در حال غذا خوردن در سطح آب هستند، که آنها را در خطر برخورد با قایق‌ها قرار می‌دهد.

بچه نهنگ گوژپشت احتمالاً پس از برخورد با یک قایق بزرگ یا تور ماهیگیری کشته شده است. با این حال، از آنجایی که بقایای آن به شدت توسط کوسه‌ها آسیب دیده بود، نمی‌شد علت دقیق مرگش را تعیین کرد.

لاشه بچه نهنگ بعد از حمله کوسه‌های سفید در بستر دریا غرق شد، و تا سال‌ها غذای دیگر موجودات دریایی را تأمین خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم