«ناسا» به‌ دنبال اکتشاف «سیارک‌های تروایی» در مدار مشتری

سیارک‌های تروایی در مراحل اولیه شکل‌گیری منظومه شمسی در مدار مشتری گرفتار شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سازمان فضانوردی آمریکا «ناسا»، قصد دارد به زودی «ماموریت لوسی» را به منظور اکتشاف «سیارک‌های تروایی» آغاز کند، که اولین دیدار از نزدیکِ بشر با این سیارک‌ها را رقم خواهد زد.

«سیارک‌های تروایی» تخته‌سنگ‌هایی هستند که در مدار سیاره مشتری به دور خورشید می‌گردند. برآورد می‌شود که میلیون‌ها از این سیارک‌ها وجود داشته باشد، که بیش از یک میلیون از آنها قطری بیشتر از یک کیلومتر دارند. تا سال 2021 بیش از 9800 عدد از این سیارک‌ها کشف شده‌اند.

دانشمندان تصور می‌کنند که سیارک‌های تروایی در مراحل اولیه شکل‌گیری منظومه شمسی، یا کمی بعدتر در هنگام مهاجرت سیارات غول پیکر به مکان‌های فعلی خود، در مدار مشتری گرفتار شده‌اند. به طور سنتی، این سیارک‌ها به نام شخصیت‌های «جنگ تروا» در اساطیر یونان نامگذاری می‌شوند.

ناسا می‌گوید ماموریت خود برای کشف این سیارک‌ها را به افتخار لوسی، فسیل کهنی که مطالعه‌اش اطلاعات منحصر به فردی درباره تطور بشر در اختیار دانشمندان قرار داده، «ماموریت لوسی» نامیده است. این ماموریت قرار است انقلابی در شناسایی منشاء سیارات و تولد منظومه شمسی ایجاد کند.

فضاپیمای لوسی دو پنل خورشیدی مدور به عنوان لنزهای تجزیه و تحلیل دارد، که هرکدام‌شان حدود 7 متر عرض دارند و به بدنه فضاپیمای کوچک متصل شده‌اند. این فضاپیما قادر به جمع‌آوری اطلاعات با استفاده از مشاهدات حرارتی مادون قرمز در محدوده طول موج چهار تا پنجاه میکرومتر است. لوسی همچنین می‌تواند تشخیص بدهد که آیا سطح سیارک مثل ماسه شُل یا مثل صخره سخت است.

بدین ترتیب، لوسی دریچه‌ای خواهد گشود به سوی درک آنچه در مدار مشتری وجود دارد، که رسوبات سنگی تقریباً تمام سیارات به جز زحل را به وجود آورده است. تاکنون تاریخ دقیقی برای پرتاب لوسی تعیین نشده است، اما انتظار می‌رود این فضاپیما پس از فرود بشر بر سیاره مریخ بعد از سال 2024 به سوی مدار مشتری رهسپار شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم