با خوراکی‌های ضد نفخ آشنا شوید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

پیاده‌روی، ماساژهای شکمی، حمام آب گرم، یوگا و مدیتیشن به میزان زیادی می‌توانند در کنترل درد نفخ معده موثر باشند

نفخ یکی از رایج‌ترین و بدترین مشکلات معده است که یبوست، پرخوری، سندروم روده تحریک‌پذیر و همچنین عادت بلعیدن هوا هنگام نوشیدن یا خوردن سریع غذا می‌‌تواند از علت‌های آن باشد و زمانی رخ می‌دهد که شکم شما مایعات و یا گاز را در خود نگه‌‌می‌دارد که این حالت با احساس تورم و اغلب درد و ناراحتی شدیدی همراه است.

Advertisement

مارنی سومبال، متخصص تغذیه در وب‌سایت «Revention» شما را با خوراکی‌هایی آشنا می‌کند که خاصیت ضد نفخ دارند.

1: کفیر

پروبیوتیک‌ها به صورت کلی برای نفخ معده موثر هستند و کفیر می‌تواند هضم غذا در معده را آسان‌تر کند. هر چند که ماست منبع غنی‌ای از پروبیوتیک‌ها است، اما کفیر داغ تا سه برابر بیشتر از ماست‌های معمولی خاصیت دارد.

2: آووکادو

پتاسیم می‌تواند نفخ معده را تا حد زیادی کاهش دهد و آووکادو منبعی سرشار از پتاسیم است که چربی‌های سالم آن منجر به جذب سایر مواد غذایی می‌شود و همچنین احساس سیری را در شما حفظ می‌کند.

3: زنجبیل

یکی از قدیمی‌ترین داروهای خانگی برای درمان همه چیز، از درد ماهیچه‌ها گرفته تا گلو درد، زنجبیل معجزه‌گر است. ترکیبات موجود در زنجبیل می‌توانند آب روده را تحریک کنند و با کمک به هضم غذا نفخ را کاهش دهد.
بعد از غذا چند تکه زنجبیل تازه را در آب داغ ریخته و مانند چای بنوشید و همچنین زنجبیل تازه را می‌توان به اسموتی‌ها و سس سالاد اضافه کرد.

4: دانه رازیانه

رازیانه مشکلات گوارشی و گرفتگی عضلات معده را کاهش می‌دهد. می‌توانید این دانه‌ها را مستقیما بخورید و یا در آب داغ قرار دهید و مانند چای میل کنید. این دانه‌ها را با اضافه کردن به انواع سالادها و سوپ‌ها عنوان چاشنی نیز می‌‌توانید میل کنید.

5: مارچوبه

مارچوبه حاوی فیبر پری‌بیوتیک است. پری‌بیوتیک‌ها به تغذیه باکتری‌های خوب روده کمک می‌کنند و باعث می‌شوند دستگاه گوارش شما بدون مشکل کار کند. همچنین مارچوبه به عنوان یک محرک ادرار باعث می‌شود تا آب اضافی بدن دفع شود و بنابراین با رفع احتباس مایعات مانع از نفخ معده می‌شوند.

در کنار مصرف خوراکی‌های ضد نفخ، پیاده‌روی، ماساژهای شکمی، حمام آب گرم، یوگا و مدیتیشن به میزان زیادی می‌توانند در کنترل درد نفخ معده موثر باشند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم