.
.
.

چگونه با کودک لجباز رفتار کنیم؟

کودکان بیش از اینکه حرف‌های ما را بشنوند، رفتار ما را می‌بینند، پس مراقبت رفتار خود در حضور کودکان باشیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وقتی با یک کودک لجباز مواجه هستید، اغلب استراتژی‌هایی که از آستین خود بیرون بیاورید جواب نمی‌دهد، آن‌ها راه خودشان را در پیش می‌گیرند و شما باید برای مقابله با این چالش روش‌های موثری را بیاموزید.

سرسختی کودکان، در آینده می‌تواند به آن‌ها برای رسیدن به رویاهایشان کمک کند، اما اگر این سرسختی بدون کنترل مناسب رها شود، می‌تواند از آن‌ها بزرگسالانی لجباز بسازد که برقراری ارتباط با دیگران و جامعه را برای آن‌ها دشوار کند.

وب‌سایت «Familyeducation» پنج توصیه مطرح می‌کند تا به شما کمک ‌کند کودک سرسخت خود را از تبدیل شدن به یک فرد لجباز نجات دهید.

1: مثبت رفتار کنید

واکنش منفی همیشه اثر معکوس دارد، پس رفتار‌های مثبت فرزندتان را بیش از پیش مورد توجه قرار دهید. برای کارهای خوبی که انجام می‌دهد پاداش درنظر بگیرید. یکی از ابزارهای مفید برای این کار روش «پنبه‌ای» است. یک بطری شیشه‌ای را در جایی قابل دید قرار دهید و برای هر رفتار خوب فرزندتان یک توپ پنبه داخل آن بیاندازید و زمانی که شیشه پر شد به او یک جایزه بدهید.

2: پیاده روی کنید

بچه‌ها شبیه چیزهایی که ما می‌خواهیم نمی‌شوند، بلکه آن‌ها با مشاهده رفتار ما و الگوبرداری از آن، چیزها را می‌آموزند. با آن‌ها به پیاده‌روی بروید و اگر می‌خواهید کوچولوی شما مهربان باشد، بگذارید آن‌ها ببینند شما را با دیگران مهربان رفتار می‌کنید، مخصوصا وقتی که دلیلی برای این کار ندارید. اگر می‌خواهید آن‌ها جیغ زدن را متوقف کنند، لحن خود را هنگام گفتگو با دیگران کنترل کنید.

3: نبردهای خود را انتخاب کنید

کودکان لجباز، درباره همه چیز نظرات قاطع دارند، اینکه چه بپوشند، چه بخورند، و چه کار کنند. شما به سرعت متوجه خواهید شد که نمی‌توانید در مورد همه چیز با آن‌ها بحث کنید. بنابراین برای نبرد با آن‌ها موضوعات مهم و خاص را انتخاب کنید. مثلا بگذارید در گرمای تابستان چکمه‌های مورد علاقه‌اش را بپوشد، اما هنگام لگد زدن به برادرش با او سفت و سخت برخورد کنید.

4: به آن‌ها حق انتخاب بدهید

کودکان گاهی اوقات احساس می‌کنند همه چیز از کنترل آن‌ها خارج است. مخصوصا زمانی که به مدرسه می‌روند محدودیت‌های خاصی دارند. این موضوع باعث می‌شود هنگام برگشتن به خانه رفتارهای لجوجانه بیشتری از آن‌ها سر بزند. به همین خاطر به آن‌ها دو حق انتخاب بدهید تا احساس کند کنترل آن‌ها بر اوضاع بیشتر است. مثلا از او بپرسید «آیا کلم بروکلی یا نخود فرنگی همراه شام ​​می‌خواهید؟» یا «لباس سبز را بیشتر دوست دارید یا آبی؟»

5: طناب‌ها را رها کنید

گاهی اوقات، در مشاجره با یک کودک لجباز مخصوصا اگر خود شما هم کمی سرسخت باشید، بهترین کار این است که طناب مشاجره را رها کنید و بروید و ادامه گفت‌وگو را به زمانی موکول کنید که هر دو آرام هستید و با شرایط بهتر به ادامه موضوع بپردازید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم