.
.
.

فسیل نهنگ چهارپای چهل‌میلیون‌ساله در مصر کشف شد

این نهنگ با سه متر طول و ششصد کیلوگرم وزن، به احتمال زیاد یک «شکارگر برتر» بود، از ابتدایی‌ترین نهنگ‌های شناخته‌شده در آفریقاست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دانشمندان فسیل 43 میلیون‌ساله یک گونه نهنگ چهارپای دوزیست که تا امروز ناشناخته مانده بوده را در صحاری مصر کشف کردند، و امیدوارند کشف جدیدشان به ردیابی مسیر ژنتیکی حرکت نهنگ‌ها از خشکی به سوی دریا کمک کند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، چهارشنبه، 25 آگوست 2021، فسیل تازه کشف‌شده متعلق به گروهی از نهنگ‌های منقرض‌شده است که در میانهٔ دوران گذار نهنگ‌ها از خشکی به آب زندگی می‌کردند.

این فسیل در صخره‌های دوره زمین‌شناسی «ائوسن میانی» (48 تا 38 میلیون سال پیش) در «واحه فیوم» در صحرای غربی مصر کشف شد، که میلیون‌ها سال قبل زیر آب قرار داشت، و در آنجا کشفیاتی غنی در راستای تطور نهنگ‌ها به دست آمده است.

فسیل نهنگ چهارپای چهل‌میلیون‌ساله

کاشفان این نهنگ باستانی که سه متر طول و ششصد کیلوگرم وزن داشت، و به احتمال زیاد یک «شکارگر برتر» بود، را «فیومیکِتوس آنوبیس» نام‌گذاری کرده‌اند. به گفته پژوهشگران، اسکلت این جانور نشان می‌دهد که یکی از ابتدایی‌ترین نهنگ‌های شناخته‌شده از نوع خود در آفریقاست.

بخش اول اسم نهنگ که نشانگر «جنس» آن است به افتخار محل کشف آن واحه فیوم نام‌گذاری شده؛ و بخش دوم که «گونه» آن را مشخص می‌کند، به نام خدای سگ‌سرِ مصر باستان «آنوبیس»، که مسئول مومیایی کردن مردگان و راهنمایی آنها در جهان آخرت بود، اشاره دارد.

محققان می‌گویند علی‌رغم اکتشافات فسیلی اخیر، تصویر کلی تطور اولیه نهنگ‌ها در قاره آفریقا همچنان به صورت یک راز باقی مانده است. حفاری در این منطقه پتانسیل افشای جزئیات جدیدی در مورد تطور نهنگ‌های دوزیست به آبزیان کامل را دارد.

تاکنون در واحه فیوم فسیل‌های مختلفی از نهنگ‌های نیمه‌تمساح‌مانند تا نهنگ‌های غول‌پیکر کاملاً آبزی یافت شده است. فسیل جدید پرسش‌هایی در مورد اکوسیستم‌های ماقبل تاریخی مطرح کرده و تحقیقات را به سوی موضوعاتی مانند منشاء و همزیستی نهنگ‌های باستانی در مصر معطوف می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم