.
.
.

چگونه یک عینک آفتابی مناسب انتخاب کنیم؟

هرچه عینک بزرگ‌تر باشد، می‌تواند از چشم و اطراف آن در مقابل تابش اشعه ماورا بنفش بهتر محافظت کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عینک آفتابی امکان دید هنگام تابش شدید خورشید را راحت‌تر می‌کند و استفاده از آن بهترین راه برای جلوگیری از آسیب‌های کوتاه مدت و بلند مدت اشعه ماورا بنفش‌(UV) است.

آکادمی چشم پزشکی آمریکا توصیه‌هایی را برای خرید عینک‌هایی ارائه می‌دهد که بیشترین محافظت را در برابر اشعه مضر UV دارند.

مطالعات نشان داده است که قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش خورشید می‌تواند خطر ابتلا به انواع مختلف سرطان چشم و آب مروارید را که عامل اصلی نابینایی در سراسر جهان است، افزایش دهد.

همچنین کودکان و افرادی که چشم روشن دارند باید مراقب باشند زیرا چشم های آن‌ها بیشتر مستعد آسیب اشعه خورشید است.

6 روشی که می‌توانید به کمک آن یک عینک آفتابی مناسب را خریداری کنید:

1. برچسب 100 درصد

مهم‌ترین چیزی که هنگام خرید عینک آفتابی برای محافظت از چشم باید به آن توجه کنید، داشتن برچسب «100 درصد» است. به این معنی که 100 درصد از رسیدن اشعه ماورا بنفش به چشم شما جلوگیری می‌‌کند.

2. هرچه بزرگتر، بهتر

هرچه پوشش عینک آفتابی بیشتر باشد، آسیب کمتری به چشم‌ها وارد می شود. خرید عینک‌های سایز بزرگ یا عینک‌هایی که بخش بیشتری از اطراف چشم را دربرمی‌گیرد، به کاهش برخورد اشعه ماورابنفش کمک می‌کند.

3. شیشه‌های تیره‌تر بهتر محافظت نمی‌کنند

ممکن است شیشه‌های تیره در عینک‌های آفتابی جذاب‌تر به نظر برسد، اما برخلاف باور عمومی لزوما از پرتوهای فرابنفش بیشتری جلوگیری نمی‌کنند.

4. رنگ اهمیتی ندارد

برخی از عینک‌های آفتابی دارای شیشه‌های کهربایی، سبز یا خاکستری هستند، این رنگ‌ها نیز از تابش بیشتر آفتاب به چشم جلوگیری نمی‌کنند اما کنتراست را برای دید را افزایش دهند که ممکن است برای ورزشکارانی که ورزش‌هایی مانند بیس‌بال یا گلف انجام می‌دهند مفید باشد.

5. شیشه‌های پلاریزه

این شیشه‌ها باعث کاهش تابش شدید می‌شوند، نه اشعه ماورا بنفش. شیشه‌های پلاریزه شده انعکاسی که از سطوحی مثل آب و سنگ‌فرش‌های خیابان به چشم برخورد می‌کند را کم می‌کند و می‌توانند فعالیت‌های مثل رانندگی و یا اسکی روی آب را لذت‌بخش‌تر کند.

6. قیمت تاثیری در کیفیت ندارد

کارشناسان آکادمی چشم پزشکی آمریکا توصیه می‌کنند برای اینکه یک عینک آفتابی مناسب داشته باشید، نیاز به هزینه‌ کردن زیاد ندارید. کافی است عینکی که تهیه می‌کنید برچسب «100 درصد» را داشته باشد.

این کارشناسان همچنین تاکید دارند بیش از اینکه بر روی قیمت و زیبایی عینک‌های آفتابی تمرکز داشته باشید، به مواردی دقت کنید که ایمنی چشم شما را در برابر پرتوهای آسیب‌زننده ماورا بنفش حفظ می‌کند.