آیا رایحه‌درمانی می‌تواند به تسکین علائم دردناک کمک کند؟

سوزاندن اسانس‌ها و ماساژهایی که در آن از روغن‌های تسکین‌دهنده استفاده می‌شود در تسکین درد موثر است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

اگر بوی چمن تازه یا پوست پرتقال می‌تواند حس خوبی در شما ایجاد کند و باعث تغییر در روحیه شما شود، خوب است بدانید که برخی از رایحه‌ها نیز می‌توانند باعث تمدد اعصاب و حتی تسکین درد شوند.

به گزارش وب‌سایت «پریونشن»، کریستینا راسل، پرستار بیمارستان «Nemours duPont» توضیح می‌دهد که چرا شیوه دلپذیر رایحه‌درمانی به بخش جدایی ناپذیری از داروهای اصلی تبدیل شده است.

رایحه‌‌درمانی چیست؟

رایحه‌درمانی یا «آروماتراپی» درمان بیماری نیست، اما از روغن‌های ریشه‌، برگ‌، دانه‌ها یا شکوفه‌های گیاهان خاص برای کاهش استرس و ایجاد محیطی آرامش‌بخش استفاده می‌شود.

این اسانس‌ها از روش‌های مختلف مانند استنشاق (سوزاندن) و جذب موضعی (ماساژ) جذب می‌شود، اما استنشاق سریع‌ترین و مطمئن‌ترین راه آن است.

رایحه‌درمانی چگونه عمل می‌کند؟

عطرها از طریق اعصاب بویایی یا جریان خون به مغز منتقل می‌شوند و سپس پیام‌هایی را به مناطقی از سیستم عصبی ارسال می‌کنند که خلق و خو و درک علائمی مانند اضطراب و درد را کنترل می کنند. این اساسا یک واکنش شیمیایی گیرنده‌های مغز است که به عطرها پاسخ می‌دهد.

کدام رایحه‌ها با تسکین درد همراه است؟

اسانس اسطوخودوس می‌تواند به بهبود سردرد، درد‌های قاعدگی، التهاب مفصل و ماهیچه‌ها و دردهای بعد از عمل‌های جراحی کمک کند.

نعناع نیز از رایحه‌های تسکین دهنده است و درد دستگاه گوارش و گردن را التیام می‌بخشد.

بابونه، نارنگی، فلفل سیاه و رزماری هم می‌توانند به کنترل درد کمک کنند.

نحوه استفاده از رایحه‌درمانی چیست؟

استنشاق (سوزاندن) و جذب موضعی (ماساژ) از بهترین روش‌های استفاده از رایحه‌‌درمانی است. درحالی که روغن‌ها و رایحه‌های معمولا مضر نیستند، اما می‌توانند در صورت عدم رقیق شدن قبل از استفاده موضعی، دچار سوزش پوست شوند.

برخی از روغن‌ها می‌توانند با داروهای خاصی واکنش نشان دهند، بنابراین بهتر است ابتدا با پزشک خود مشورت کنید، به ویژه افرادی که مبتلا به آسم، آلرژی، اختلالات تشنجی، بیماری‌های قلبی یا فشار خون بالا هستند و همچنین زنان باردار یا افرادی که نوع خاصی از سرطان را دارند، باید از مصرف آن‌ اجتناب کنند.

چگونه می‌توان از رایحه‌درمانی در خانه استفاده کرد؟

هر چند وقت یکبار می‌توانید از طریق روش استنشاقی با استفاده از یک دستگاه پخش کننده، از ذراتی که در هوا پخش می‌کند لذت ببرید.

همچنین با مخلوط کردن چند قطره از این روغن‌ها با لوسیون بدن و ماساژ آن روی پوست در حمام می‌توانید یک ماساژ خانگی را تجربه کنید. فقط فراموش نکنید دستورالعمل‌های استفاده از آن را با دقت بخوانید و دنبال کنید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم