.
.
.

یک سوم مواد غذایی جهان در سطل زباله

اگر زباله‌های مواد غذایی را یک کشور درنظر بگیریم، می‌تواند پس از آمریکا و چین سومین تولید‌کننده گازهای گلخانه‌ای در جهان باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محققان دانشگاه «برادفورد» بریتانیا، در پژوهش جدید خود دریافتند که یک سوم تمام مواد غذایی تولید شده در هرسال قبل از مصرف خراب می‌شود، همچنین مشخص شده است کشورهای پردرآمد به اندازه تولید منطقه جنوب صحرای بزرگ آفریقا مواد غذایی هدر می‌دهند.

به گزارش وبگاه «کانورسیشن»، مواد غذایی دور‌ ریخته شده در جهان که یک سوم مواد غذایی جهان به شمار می‌آید، بعد از انتقال به محل دفن زباله به گاز‌های گلخانه‌ای تبدیل می‌شوند.

وقتی این مقدار پس‌ماند غذا را با انرژی مورد نیاز برای تولید، حمل، ذخیره و بسته‌بندی در نظر بگیریم، 3 میلیارد تن دی‌اکسید کربن وارد کره زمین می‌شود.

اگر زباله‌های مواد غدایی را یک کشور درنظر بگیریم، می‌تواند پس از آمریکا و چین سومین تولید‌کننده گازهای گلخانه‌ای در جهان باشد.

اما تکنیک‌ها، فناوری‌ها و سیاست‌های بی‌شماری وجود دارد که با هم می‌توانند پس‌ماندهای جهانی غذا را در هر مرحله، از تولید تا مصرف آن کاهش دهند.

چرا غذا هدر می‌رود؟

به گزارش سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد، فقدان زیرساخت‌ها، دانش محدود در زمینه نگهداری مواد غذایی، همراه با شرایط نامساعد آب و هوایی می‌تواند منجر به فساد و ضایعات زیاد مواد غذایی در کشورهای کم درآمد شود.

با افزایش جمعیت جهان، مشکلات زیادی برای تولید غذا ایجاد می‌شود. در واقع، صنعت غذا باید تا سال 2050 حداقل تا دو سوم رشد کند تا از تغذیه مناسب برای همه افراد در جهان اطمینان حاصل شود.

با این وجود، به‌رغم نیاز مبرم به توانمندتر شدن، ضایعات و هدر رفت مواد غذایی در بالاترین حد خود قرار دارد و اگر در این زمینه اقدامات فوری انجام نشود، کمبود مواد غذایی به زودی به یک مشکل بلند مدت تبدیل می‌شود.

چه کاری می‌توان انجام داد؟

1: همکاری با تولیدکنندگان مواد غذایی و سرمایه‌گذاری بیشتر در زمینه فناوری‌های کاربردی و زیرساخت‌های کلی در مراحل اولیه زنجیره تامین مواد غذایی می‌تواند هدر رفت و ضایعات مواد غذایی را در کشورهای کم درآمد بهبود ببخشد.

2: هواپیماهای بدون سرنشین مجهز به هوش مصنوعی «AI» می‌توانند به کشاورزان کمک کنند تا از منابع مفیدتر استفاده کنند و از مصرف بیش از حد سموم دفع آفات در تولید مواد غذایی بکاهند.

3: بخش عمده هدر رفت مواد غذایی به طرز فکر ما در مورد زباله مربوط می‌شود، بهترین راه برای مقابله با ضایعات مواد غذایی در بین مصرف کنندگان این است که یادآور شویم که با مدیریت خرید مواد غذایی می‌توانند پول‌های خود را پس‌انداز کنند و همچنین احساس خوب یا ارزش اخلاقی را برای کمک به محیط زیست در ذهن آن‌ها را برجسته کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم