.
.
.

نوشیدنی‌های قندی و افزایش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در میان جوانان

محققان دریافتند که ابتلا به سرطان روده بزرگ در افراد زیر 50 سال رو به افزایش است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تحقیقات نشان داده است مصرف زیاد نوشیدنی‌های شیرین در روز احتمالا خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

به گزارش وب‌سایت «پریونشن» از تحقیقات «Nurses’ Health Study II» این تحقیقات بر روی 96 هزار زن به مدت چهار سال انجام و مشخص شده است زنان زیر 50 سالی که دو یا چند نوشیدنی شیرین در روز می‌نوشند در مقایسه با زنانی که کمتر از یک نوشیدنی قندی در هفته مصرف می‌کنند، بیش از دو برابر در معرض خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ قرار می‌گیرند.

هر لیوان نوشیدنی شکردار در روز، 16 درصد ریسک ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهد. همچنین در سنین 13 تا 18 سال، هر وعده روزانه با 32 درصد افزایش ریسک همراه است. در مجموع 109 نفر از شرکت‌کنندگان این بررسی، دارای سرطان روده‌بزرگ زودرس تشخیص داده شدند.

این نوشیدنی‌ها شامل نوشیدنی‌های گازدار و غیر گازدار شیرین شده با شکر و شربت ذرت با فروکتوز بالا مانند نوشابه، نوشیدنی‌های میوه‌ای و چای سرد شیرین است.

رژيم غذایی خود را تغییر دهید

در این تحقیقات توصیه شده برای کاهش چشمگیر خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ، نوشیدنی‌های شیرین را با آب، شیر، قهوه یا چای بدون شکر جایگزین کرده و در رژیم غذایی خود بازنگری کنید.

استفاده از گوشت قرمز و فراورده‌های آن مانند سوسیس و کالباس‌ها را محدود کنید و مصرف مشروبات الکلی را به حداقل برسانید.

بیش از یک نوشیدنی الکلی در روز برای زنان و دو نوشیدنی برای مردان می‌تواند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش دهد.

همچنین باید غذاهای غنی از فیبر مانند غلات کامل، دانه‌های چیا و حبوبات مصرف کنید. خوردن فیبر بیشتر به حفظ عملکرد دستگاه گوارش کمک می‌کند.

فعالیت و ورزش نیز تاثیر بسیار زیادی دارد، حدود 150 دقیقه ورزش در هفته می‌تواند مناسب باشد اما بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا زمان مناسب را برای شما در نظر بگیرد.

دنبال کردن این توصیه‌ها و آزمایش‌های غربالگری می‌تواند به پیشگیری موثر‌، تشخیص زودهنگام و درمان بیماری سرطان روده بزرگ کمک کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم