.
.
.

توفند «هِنری» سواحل شرقی آمریکا را درنوردید

حتی قبل از رسیدن خود هنری به منطقه، لایه‌های بیرونی این توفند شنبه شب رکورد بارندگی در شهر نیویورک را طی بیش از یک قرن اخیر جابجا کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

توفند «هنری» که در مناطق گرمسیری اقیانوس اطلس نزدیک به خط استوا شکل گرفته، یکشنبه، 22 آگوست 2021، با حرکت به سوی قاره آمریکا، سواحل شمال شرقی ایالات متحده را درنوردید و خسارات بسیاری بر جای گذاشت.

به گزارش خبرگزاری «س.ان.ان»، توفَند سامانه‌ای آب و هوایی با شدت و وسعت بیشتر از یک طوفان معمولی است، که عموما با بادهای شدید، بارندگی سیل‌آسا، و تخریب بالا همراه است. انتظار می‌رود هنری اواخر یکشنبه به وقت محلی مسیر خود را به سمت اقیانوس اطلس چرخانده و از سواحل آمریکا دور شود.

این توفند بادهای مخرب و موج‌های خطرناکی در سواحل شمال شرقی آمریکا، از نیویورک تا ماساچوست، ایجاد کرده که درختان و دکل‌های برق را انداخته، و میلیون‌ها نفر را در این منطقه سیل‌زده کرده است. خسارات ناشی از هنری بین 8 تا 12 میلیارد دلار برآورد شده است.

حتی قبل از رسیدن خود هنری به منطقه، لایه‌های بیرونی این توفند شنبه شب رکورد بارندگی در شهر نیویورک را طی بیش از یک قرن اخیر جابجا کردند. در جزیره منهتن شهر نیویورک رکورد بارندگی روزانه 4.45 اینچ ثبت شد. رکورد قبلی بارش شدید 4.19 اینچی متعلق به سال 1888 بود.

هِنری اولین توفند طی چند دهه اخیر است که ایالت‌های شمال شرقی آمریکا موسوم به «نیوانگلند» را زیر و رو کرده است. آخرین توفند نیوانگلند «باب» در سال 1991 بود. هِنری همچنین از سال 1900 هشتمین توفندی بوده که به نیوانگلند می‌رسد.

به گفته «س.ان.ان»، دانشمندان می‌گویند توفندهایی مثل هِنری که باعث ایجاد بارندگی‌های سیل‌آسا و تخریب بسیار می‌شوند، نشانه «تغییرات اقلیمی» و «گرمایش زمین» هستند که انسان در آن نقش مهمی داشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم