شبکه‌های اجتماعی بر سر دوراهی برخورد با طالبان

پس از ممنوعیت ترامپ به اتهام تحریک به خشونت، این اولین آزمایش شبکه‌های اجتماعی در زمینه نحوه اعمال قوانین خود در سطح بین‌الملل است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

با تسخیر سریع افغانستان به‌دست ستیزه‌جویان طالبان و احتمال تشکیل حکومت توسط آنها، شبکه‌های بزرگ اجتماعی مانند «فیس‌بوک»، «یوتیوب»، و «توییتر»، که طی دو دهه گذشته آنها را به عنوان «گروه شورشی» و «وابسته به تروریسم» منع کرده بودند، اکنون بر سر دوراهی قرار گرفته‌اند.

به گزارش مجله «ووکس»، فیس‌بوک و یوتیوب همچنان با طالبان به عنوان یک «گروه شورشی سرکش» برخورد می‌کنند، اما پس از طی شدن کامل دوران انتقال قدرت به آنها، رویکرد شبکه‌های اجتماعی به طالبان می‌تواند به سرعت تغییر کند.

«ووکس» این وضعیت را پس از ممنوعیت رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا دونالد ترامپ به اتهام «تحریک به خشونت» در آمریکا، «اولین آزمایش این شبکه‌های اجتماعی در زمینه نحوه اعمال قوانین خود در سطح بین‌الملل» دانست.

فیس‌بوک تا به این لحظه تمام حساب‌های وابسته به طالبان و مطالب مربوط به آنها را حذف کرده است. در این باره، سخنگوی فیس‌بوک در بیانیه‌ای اعلام کرد: «تیم‌های ما به طور مرتب پیگیر تغییر اوضاع هستند. این وظیفه فیس‌بوک نیست که حکومتی را در کشوری به‌رسمیت بشناسد. فیس‌بوک در این باره به اراده جامعه جهانی تمکین می‌کند.»

یوتیوب نیز به همین ترتیب مطالب طالبان را بر اساس قانون «تحریم‌های آمریکا» حذف می‌کند. به‌گفته سخنگوی یوتیوب: «اگر ما حسابی پیدا کنیم که به نظر متعلق به طالبان افغان و تحت کنترل آنها باشد، آن حساب را معلق می‌کنیم. علاوه بر این، قوانین ما محتوای تحریک‌کننده به خشونت را ممنوع می‌کند.»

در این میان، توییتر آسان‌گیر‌ترین شبکه اجتماعی بزرگ نسبت به طالبان بوده است. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، حسابی فعال با بیش از سیصدهزار دنبال‌کننده دارد. در عوض، توییتر به طور انفرادی حساب‌هایی که به خشونت تحریک می‌کنند یا مطالب خشونت‌آمیز منتشر می‌کنند را محدود یا معلق می‌کند.

کارشناسان به «ووکس» گفته‌اند اینکه فیس‌بوک، یوتیوب، و توییتر در نهایت چه رویکردی نسبت به طالبان در پیش خواهند گرفت، در گروی «مشروعیت سیاسی» است که این گروه در نزد نهادهای بین‌المللی همچون سازمان ملل و ناتو، و همچنین دولت‌های کشورهای بزرگ مانند آمریکا، چین، و بریتانیا کسب خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم