چگونه کودک مستقل تربیت کنیم؟

به کودکان اجازه اشتباه کردن بدهید تا از راه‌حل‌هایی که می‌آموزند در تجربیات بعدی خود استفاده کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

کودکان مستقل احساس شایستگی و توانایی مراقبت از خود در آینده را دارند، آن‌ها زیر نظر والدین مراحل مختلف رشد و شکوفایی را طی می‌کنند و اعتماد به‌نفس بیشتری را نسبت به دیگران کسب خواهند کرد.

وب‌گاه «thrivegloba»، چند نکته ساده در مورد چگونگی تشویق استقلال در فرزندان را توصیه می‌کند.

1: انجام کارها را متوقف کنید

اگرچه ممکن است انجام کارها نسبت به آموزش آن‌ها ساده‌تر باشد، اما این کار هیچ نکته‌ای درمورد استقلال نمی‌آموزد. به آن‌ها آموزش دهید و سپس بگذارید به تنهایی کارها را انجام دهند، اگر به کمک احتیاج داشتند، درخواست می‌کنند.

Advertisement

2: عشق، احترام و صبر

همیشه به فرزند خود عشق، احترام و صبر را نشان دهید. وقتی این‌ها وجود داشته باشند اعتماد به‌نفس کودکان افزایش پیدا می‌کند و در نتیجه تمایل بیشتری برای انجام کارها به تنهایی خواهند داشت. اگر آنها بدانند که در انجام کارها حمایت می‌شوند و به‌خاطر اشتباهات مورد تمسخر قرار نمی‌گیرند، تشویق می‌شوند تا به طور مستقل کارها را امتحان کنند.

3: مهارت‌های زندگی را آموزش دهید

روزی فرزندان شما بزرگ می‌شوند و زمانی به بزرگسالان سالم تبدیل خواهند شد، که مهارت‌های اساسی زندگی را آموخته باشند. آشپزی، مهارت‌های لباس‌شویی، مدیریت پول، مهارت‌های بانکی، توانایی پیگیری کارها و غیره. داشتن مهارت‌های زندگی به رشد بزرگسالی آن‌ها نیز کمک می‌کند.

4: به آن‌ها مسئولیت بدهید

از آنجا که همه زیر یک سقف زندگی می‌کنند، همه باید مسئول تمیز نگه داشتن خانه باشند. این کار باعث آموزش مهارت‌های زندگی ارزشمند، قدردان بودن ارزش سخت کوشی، مسئولیت پذیری و احترام به خود و دیگران در آن‌ها می‌شود.

5: نشان دهید به آن‌ها اعتماد دارید

هنگامی که کاری را به درستی انجام می‌دهند، آن‌ها را تایید کنید. مثلا اگر کودک نوپای شما بعد از استفاده از سرویس بهداشتی دستان خود را به تنهایی شست، او را تشویق کنید و بگویید می‌دانستم به تنهایی می‌توانی این کار را انجام دهی.

6: یک محیط مستقل برای آن‌ها ایجاد کنید

به آن‌ها فضا بدهید، تنهایی به فرزند شما این اجازه را می‌دهد تا افکار خود را طبقه‌بندی کند و درمورد تصمیم‌های بعدی خود فکر و برنامه‌ریزی کند. اجازه بدهید کودک شما با همه چیز رو به رو شود و از توانایی‌های ذهن خود برای حل مشکلات و انجام کارهای بزرگ استفاده کند.

7: بگذارید اشتباه کنند

کودک ما اشتباه خواهد کرد و این اجتناب‌ناپذیر است. به آن‌ها بگویید که چقدر به خاطر تلاش‌هایی که می‌کنند افتخارآفرین هستند. این روش به آن‌ها یاد می‌دهد تا در مورد آنچه آموخته‌اند و درس‌های احتمالی برای تجربه‌های بعدی با شما گفت‌وگوی سالم و سازنده داشته باشند.


با انجام روش‌های ساده و مدیریت مناسب رخداد‌های زندگی می‌توانید کودکان را به بزرگسالانی سالم، مستقل و با اعتمادبنفس در آینده تبدیل کنید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size