چرا کودکان به بازی بیرون از خانه نیاز دارند؟

با بازی در طبیعت به کودکان‌مان می‌آموزیم که آینده این سیاره به آن‌ها بستگی دارد و یاد بگیرند که قدردان آن باشند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دلایل بسیاری وجود دارد که کودکی این نسل را با نسل‌های گذشته متفاوت می‌‌کند، اما یکی از اصلی‌ترین تضاد‌های آن، میزان گذراندن زمان در خانه به‌دلیل افزایش چشم‌گیر استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی است که کودکان را از قرار گرفتن در معرض خورشید و تحرک محروم می‌کند.

بر اساس توصیه‌های «دانشگاه پزشکی هاروارد» برای مقابله با کم‌تحرکی کودکان و بسیاری از خانواده‌ها، 6 نکته مهم را باهم مرور می‌کنیم.

1: نور خورشید

بدن ما به خورشید برای تولید ویتامین D نیاز دارد. این ویتامین نقش مهمی در بسیاری از فرایندهای بدن از رشد استخوان گرفته تا سیستم ایمنی دارد. همچنین قرار گرفتن در معرض نور خورشد باعث خواب سالم، بهبود خلق و خو و عملکرد بدن می‌شود.

2: ورزش

کودکان باید هر روز یک ساعت فعال باشند و بیرون رفتن برای بازی یکی از راه‌های اطمینان از این مساله است. بازی با وسایلی مثل توپ و دوچرخه باعث تشویق آن‌ها به فعالیت می‌شود و برای سلامتی کودکان بسیار مفید است.

3: عملکرد اجرایی

برنامه‌ریزی، اولویت‌بندی، عیب‌یابی، گفت‌وگو و مهارت‌های جمعی برای موفقیت کودکان بسیار مهم است. کودکان به زمان برای کسب خلاقیت، مهارت و تمرین نیاز دارند تا با بازی‌های بیرون از خانه در کنار سایر کودکان دنیای خود را کشف کنند و سرگرم شوند.

4: ریسک‌ کردن

کودکان باید ریسک‌هایی را انجام دهند و این مساله والدین را مضطرب می‌کند. ما می‌‌خواهیم فرزندانمان در امنیت باشند اما اگر آن‌ها را در حباب نگه‌داریم و هرگز اجازه ریسک کردن به آن‌ها ندهیم اعتماد‌ به‌نفس و شجاعت لازم برای مواجهه با خطرات اجتناب‌ناپذیر زندگی را نمی‌آموزند.

ممکن است دست کودکان هنگام بالا رفتن از درخت بشکند، از جمع دوستی‌ها طرد شود و یا حتی تحقیر شود، اما بازی در فضای بیرون از خانه درس‌هایی را به او می‌دهد که می‌تواند برای موفقیت‌های آینده خود از آن استفاده کند.

5: اجتماعی شدن

کودکان باید نحوه دوست‌یابی، اشتراک و همکاری و رفتار با دیگران بیاموزند و این بدون آنکه در محیط‌های سازمان یافته و گروه‌های اجتماعی حضور داشته باشند رخ نمی‌دهد. نکاتی وجود دارد که تنها با تعامل‌ در بازی‌ها آموخته می‌شود.

6: قدردانی از طبیعت

جهان ما در حال تغییرات بسیاری است اما نه به سمت بهتر شدن. اگر کودکان بزرگ شوند و هرگز در جنگل قدم نزنند، حیوانات را در زیستگاه خود نبیند، از کوه بالا نروند، در نهرها بازی نکنند و یا به افق بی‌پایان اقیانوس خیره نشوند ممکن است هرگز درکی از سیاره ما نداشته باشند.

با بازی در طبیعت به کودکان‌مان می‌آموزیم که آینده این سیاره به آن‌ها بستگی دارد و یاد بگیرند که قدردان آن باشند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم