.
.
.

سبک طراحی داخلی مینیمال چیست؟

سادگی، عدم مصرف‌گرایی و حفظ چرخه محیط‌‌‌ زیست از مهم‌ترین ویژگی‌های زندگی و سبک طراحی مینیمال است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مفهوم مینیمالیسم به صورت کلی شامل کاهش چیزها به ابتدایی‌ترین شکل آنها است. مینیمال بودن را می‌توان در هر چیزی از هنر و سبک زندگی گرفته تا معماری و طراحی داخلی استفاده کرد.

سایت طراحی داخلی « Home Tarkett» توصیه‌‌هایی را برای داشتن یک فضای مینیمال منتشر کرده است.

طراحی داخلی مینیمال بسیار شبیه به طراحی داخلی مدرن است که شامل استفاده از ملزومات ضروری برای ایجاد فضایی ساده و بدون شلوغی است. طرفداران طراحی و سبک زندگی مینیمال با اعتقاد به عدم مصرف‌ و تجمل‌گرایی مقابل خرید‌های اضافه می‌ایستند و برای حفظ چرخه محیط‌‌‌زیست تلاش می‌کنند تا از حداقل وسایل با چندین کاربرد استفاده کنند.

این سبک طراحی عموما با سادگی، خطوط مرتب و ترکیب رنگی مونوکروم (رنگ‌های مشابه از یک طیف) و یک‌رنگ به عنوان رنگ مکمل یا متضاد تعریف می‌شود.

پرهیز از داشتن وسایل اضافه

رویکرد مینیمالیستی فقط از عناصر ضروری استفاده می‌کند: «نور، فرم، متریال زیبا» و همچنین برای ایجاد حس آزادی و آرامش سعی می‌کند فضای باز بیشتری را در نظر بگیرد، از این روی هیچ وسايل تزئینی بیش از حدی در این سبک وجود ندارد.

در عوض، چنان جزئیات کوچک هماهنگ با محیط ترکیب می‌شوند که ممکن است به شکل یک اثر هنری که دیوار اتاق نشیمن را تزیین کرده یا یک گلدان زیبا که روی میز ناهارخوری قرار گرفته است، درآیند.

استفاده از خطوط منظم

در طراحی مینیمال مبلمان و لوازم جانبی بر عملکرد و کاربرد تمرکز می‌‌شود به همین خاطر سطوح صاف و خطوط منظم ماهیت جسورانه این سبک به شمار می‌‌رود.

در این سبک تمرکز بر سادگی شکل و فرم است. برای میزها و صندلی‌ها، تخت خواب، کمدها و سایر وسایل مورد نیاز از شکل‌های هندسی زاویه‌دار استفاده می‌شود.

پالت رنگی مونوکروم (رنگ‌های مشابه از یک طیف)

انتخاب رنگ غالب، در این سبک اهمیت زیادی دارد، رنگ‌های مناسب سبک مینیمال معمولا ترکیبی از سفید، بژ، خاکستری و سیاه است.

استفاده از رنگ‌های مونوکروم باعث ایجاد فضایی مطبوع می‌شود و به یک‌دست بودن فضا و نظم بصری که از ویژگی‌های مهم سبک طراحی مینیمال است، کمک می‌کند.

استفاده از یک رنگ اضافه

فضاهای مینیمالیستی به دلیل ظاهر مرتب، بدون بهم ریختگی و تک‌رنگ به راحتی قابل تشخیص هستند.

نظم زیاد و ایجاد یک‌رنگی ممکن است این خطر را ایجاد کند تا فضا کمی بی‌روح شود، برای جلوگیری از این کار و اطمینان از اینکه فضای طراحی شده با این سبک برای شما دلپذیر شود، می‌توانید از رنگی مکمل یا متضاد برای افزودن گرما به فضای آشپزخانه، اتاق خواب یا فضای نشیمن استفاده کنید.

از سایه‌ها و بافت‌های مختلف استفاده کنید

هنگام استفاده از پالت رنگی تک‌رنگ، یک راه عالی برای ایجاد گرما در فضا، ترکیب سایه‌های مختلف و ترکیب بافت‌ها است.

به عنوان مثال، استفاده از کاغذ دیواری کتانی، پارچه‌های پشمی نرم و فرش در اتاق خواب باعث ایجاد آرامش و گرما می‌شود.

در حمام، بافت و دانه‌های طرح کاشی می‌توانند در عین حفظ پالت رنگی خنثی، جذابیت بصری را ایجاد کنند.

همچنین استفاده از لوازم چوبی می‌توانند عناصر تیره‌، سفید یا بتنی در این طراحی را چشم‌نوازتر کند.

از پارچه‌ها استفاده کنید

منسوجات دارای بافت (نه طرح) گرمای بیشتری را به فضا می‌بخشند. شما می‌توانید با انتخاب درست پارچه برای‌ روتختی، کوسن و شال مبل با حفظ سبک مینیمالیستی فضای خانه را گرم‌تر و چشم‌نواز‌تر کنید.

در نظر داشته باشید، هدف اصلی این سبک چه در طراحی داخلی و چه در سبک زندگی داشتن «حداقل»های مورد نیاز است، پس خرید برنامه‌ریزی شده و هدفمند می‌تواند شما را تا حد زیادی در این راه کمک کند.