.
.
.

چگونه در «دورکاری» تعادل بین کار و زندگی را حفظ کنیم؟

جداسازی فضای کار، مدیریت زمان و برقراری ارتباط با همکاران از راه‌کارهای دورکاری عنوان شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ایجاد تعادل بین کار و خانه آسان نیست، به خصوص در دوره پاندمی کرونا که اغلب افراد به‌دلیل قوانین و رعایت‌ پروتکل‌های موجود در کشورهای مختلف به صورت ریموت یا «دورکاری» فعالیت می‌کنند. اما اگر توانایی مدیریت آن را داشته باشید تاثیر قابل توجهی در روابط بین شما و خانواده ایجاد می‌کند.

وب‌سایت آموزشی بریتانیایی «familylives» که در زمینه سلامت روان خانواده فعالیت می‌کند نکاتی را در مورد ایجاد این تعادل توصیه کرده است.

به زمان اهمیت ویژه بدهید

بزرگترین تفاوت بین کار در خانه و دفتر کار این است که شما مسئول محیط خود هستید و باید با خودتان مانند یک کارمند رفتار کنید. اینکه احساس کنید چون در عصر کار خاصی انجام نمی‌دهید و به همین دلیل ساعت کاری خود را افزایش دهید اشتباه است. در زمان مشخص به خود بگویید زمان آن رسیده است که کار را کنار بگذارید، دوباره خود را شارژ کنید و فردا را با ذهن تازه شروع کنید.

فضای کار مناسب

اگر عادت داشتید هر روز برای رفتن به محل کار از خانه خارج شوید، برای کار در خانه نیز رعایت فاصله فیزیکی بین محلی که مشغول به کار می‌شوید و بخش‌های دیگر خانه ضروری است. حتما نیاز نیست جایی با عنوان اتاق کار داشته باشید، اما باید تا آنجا که ممکن است این فضا از بقیه خانه جدا باشد. سعی کنید فضای کار خود را نیز راحت کنید و از داشتن زمان استراحت اطمینان حاصل کنید.

لباس بپوشید

این ممکن است یک نکته ساده به نظر برسد، اما بسیار مهم است. اوقاتی که از خانه مشغول به کار هستید لباس به تن داشته باشید، تحقیقات نشان داده است که لباس پوشیدن می‌تواند به بهره‌وری و افزایش ذهن شما در حالت کار کمک کند.

مدام پشت میز ننشینید

تحرک صبحگاهی نه تنها شما را به سر کار می‌رساند، بلکه به مغز شما زمان می‌دهد تا برای کار آماده شود. اینکه شما برای کار از خانه خارج نمی‌شوید به این معنا نیست که روال عادی خود را برای داشتن یک روز کاری از دست بدهید. صرف صبحانه و نوشیدن چای و قهوه را فراموش نکنید و روز خود را با یک رفت و آمد شبیه‌سازی شده در خانه آغاز کنید.

عوامل مزاحم را محدود کنید

در حال حاضر، یکی از بزرگترین حواس‌پرتی‌ها اخبار است و اگر به دلیل ویروس کرونا از راه دور کار می‌کنید، بررسی جدیدترین آمارهای کووید-19 در ذهن شما نقش می‌بندد. البته خوب است که مطلع باشید با افزایش داده‌ها به راحتی ممکن است درگیر یک آشفتگی و اضطراب شوید. اخبار و عوامل مزاحم را محدود کنید و سلامت روان خود را در اولویت قرار دهید.

منزوی نشوید

هنگامی که کل افراد به طور ناگهانی از خانه شروع به کار می‌کنند، بسیاری از تعاملات اجتماعی معمولی که در طول روز به آن عادت داشتند، قطع می‌شود. بهتر است زمان‌هایی را برای یک استراحت و نوشیدن قهوه مجازی با همکاران خود اختصاص دهید، این کار به مبارزه با انزوا کمک می‌کند.

بسیاری از ما در حال حاضر احساس اضطراب و عدم اطمینان داریم و این منزوی شدن ناگهانی در خانه می‌تواند این احساسات را تقویت کند. گاهی با یکی از همکاران خود تماس بگیرید و فقط حال او را بپرسید.

ارتباط با اعضای خانواده در زمان دورکاری
ارتباط با اعضای خانواده در زمان دورکاری

وقت برای خانواده و فرزندان

این کار در دوران «دورکاری» بسیار اهمیت دارد یک شب را شب ویژه خود قرار دهید. شب فیلم، شب بازی رایانه‌ای یا هر چیزی که فرزندان شما دوست دارند تا بدانند برای یک شب همه چیز متوقف می‌شود و زمان برای آن‌ها است.

انجام این کار همیشه آسان نیست اما کوچکترین تغییرات می‌تواند اثرگذار باشد و در شرایط این روز‌های جهان به روابط خانوادگی شما کمک و آن را محکم‌تر کند.

با همه این توصیه‌ها، تعادل زندگی بین کار و زندگی چیزی است که اکثر والدین واقعا به آن علاقه دارند. بسیاری از والدین مشتاق تغییر هستند تا بتوانند انعطاف‌پذیرتر عمل کنند حتی اگر بر دستمزد آن‌ها تاثیر بگذارد، زیرا آن‌ها می‌دانند که گذراندن وقت با فرزندان‌شان و حفظ سلامت روان آن‌ها و خود تا چه حد اهمیت دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم