کاهش «زوال عقل» با افزودن رنگ به بشقاب غذا

ایجاد تغییرات ساده در رژیم غذایی شما می‌تواند از افت شناختی جلوگیری و به جوان ماندن مغز کمک کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

پژوهشگران دانشگاه هاروارد با مطالعه روی حدود 80 هزار شهروند میانسال در مدت 20 سال به این نتیجه رسیدند مصرف زیاد میوه‌ها و سبزیجات ابتلا به زوال شناختی را 20 درصد کاهش می‌دهد.

به گزارش «ساینس‌دیلی» از آکادمی نورولوژی آمریکا، مشخص شده افرادی که حدود 600 میلی‌گرم در روز غذاهایی را که حاوی ترکیبات طبیعی «فلاونوئید» است مصرف کنند، در مقایسه با افرادی که 150 میلی‌گرم از این ترکیبات استفاده می‌کنند 20 درصد کمتر دچار افت شناختی می‌شوند.

Advertisement

فلاونوئید چست؟

فلاونوئیدها از ترکیبات طبیعی موجود در گیاهان هستند و از آنتی اکسیدان‌های قوی محسوب می‌شوند. فلاونوئيد‌ها بیشتر در میوه‌ها و سبزیجاتی مانند پرتقال، فلفل، سیب، توت فرنگی، ذغال اخته، توت سیاه و بلوبری وجود دارند.

بلوبری در هر 100 گرم دارای 164 میلی‌گرم «آنتوسیانین» است که نوعی از فلاونوئید‌ها محسوب می‌شود.

همچنین در برخی ادویه‌جات، میوه‌ها و سبزیجات زرد یا نارنجی نیز فلاونوئید‌ها موجود هستند و قوی‌ترین ویژگی‌های محافظتی را دارند تا حدی که می‌توانند خطر زوال شناختی را گاهی تا 38 درصد کاهش دهند که معادل افزایش سن سه تا چهار سال بیشتر می‌شود.

برای جلوگیری از زوال شناختی هیچ‌وقت دیر نیست

والتر ویلت، محقق دانشگاه هاروارد در این زمینه می گوید: «شواهد فزاینده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد فلاونوئیدها در جلوگیری از کاهش مهارت‌های فکری شما با افزایش سن بسیار موثر هستند.»

او با اشاره به نتایج شگفت‌انگیز این تحقیقات بیست ساله افزود: « ایجاد تغییرات ساده در رژیم غذایی شما می‌تواند از افت شناختی جلوگیری و به جوان ماندن مغز کمک کند.»

این محقق دانشگاه هاروارد همچنین با اشاره به برخی از نتایج به دست آمده در مطالعات گفت: «افرادی که بهترین عملکرد را داشتند به طور متوسط روزانه کمی پرتقال، فلفل، کرفس، گریپ‌فروت، سیب و گلابی و یا آب آن‌ها را مصرف کرده‌اند.»

والتر ویلت در ادامه افزود: «به نظر می‌رسد استفاده از این میوه‌ها و سبزیجات شرایط مناسبی را برای ارتقا سلامت مغز در طولانی مدت فراهم می‌کند.»

او با بیان اینکه برای شروع استفاده از این ترکیبات هرگز دیر نیست توصیه کرد همه به خصوص میانسالان می‌توانند از وجود گیاهان طبیعی حاوی فلاونوئیدها در رژیم غذایی خود استفاده کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم