راز نگهداری بلندمدت کیک‌های عروسی سلطنتی در بریتانیا

این کیک‌ها تا ده‌ها سال سالم باقی می‌مانند و بعدها مورد استفاده قرار می‌گیرند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

خاندان سلطنتی بریتانیا کیک عروسی را یک نماد بزرگ و معنایی فراتر از یک خوراکی در جشن عروسی می‌داند از همین روی با روش‌های خاصی کیک‌ها را تا ده‌ها سال سالم نگهداری می‌کنند تا در مناسبت‌های خاص از جمله سالگرد ازدواج و روز غسل تعمید فرزندان‌ سرو شود.

برش کیک اولین کاری است که عروس و داماد به طور مشترک به عنوان زن و شوهر انجام می‌دهند و این در خاندان سلطنتی بریتانیا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اما چه رازی وجود دارد که یک کیک معمولی را می‌تواند طوری نگه داشت که بعد از سال‌ها قابل خوردن باشد؟

دارین ماکجرادی، آشپز سابق ملکه الیزابت دوم در یک مصاحبه به «دیلی‌میل» در این مورد توضیحاتی داده است: «متاسفانه نمی‌شود خمیرهای شکری و موزی کیک را برای مدت طولانی نگه داشت و به همین دلیل ما آن‌ها را با مواد دیگری جایگزین می‌کنیم که ماندگاری بیشتر داشته باشد.»

ماکجرادی در این مورد گفته است: «کیک‌های سنتی بریتانیایی به دلیل داشتن میوه می‌توانند تا سال‌ها قابل خوردن باشند، به این ترتیب که میوه‌ها مدت‌ها قبل در الکل خوابانده می‌شوند تا کیک کپک نزند.»

او همچنین افزود:‌ «کیک‌ها در یخچال‌های مخصوص با دمایی خاص قرار داده می‌شوند و برای مناسبت‌هایی در سال‌های بعد از آن‌ها با تغییراتی کوچک در دیزاین استفاده می‌کنند.»

این آشپز سلطنتی در مورد کیک عروسی شاهزاده ویلیام و کیت میدلتون داچس کمبریج در سال 2011 نیز توضیحاتی ارائه کرد: «برای مثال پایه کیک ازدواج کیت و شاهزاده ویلیام بیش از 2 ماه قبل از مراسم اصلی درست شده بود و روز مراسم تزئینات نهایی روی آن انجام شد.»

بخشی از این کیک بعد از برش و قبل از سرو برای مهمانان در مراسم خصوصی عصرگاهی، برای نگهداری طولانی مدت کنار گذاشته می‌شود.

اولین تکه کیک نگهداری شده این مراسم عروسی در سال 2013 در مراسم غسل تعمید شاهزاده جورج اولین فرزند آن‌ها، تکه‌ی بعدی سال 2015 در غسل تعمید پرنسس شارلوت و بخشی از آن در مراسم غسل تعمید شاهزاده لویی در سال 2018 سرو شد.

گفته می‌شود بخش دیگری از این کیک 29 آوریل سال میلادی جاری، به مناسبت دهمین سالگرد ازدواج این زوج توسط آن‌ها خورده شد.

حراج کیک ازدواج پرنسس دیانا

همچنین قرار است یک برش از کیک عروسی شاهزاده چارلز، ولیعهد بریتانیا و پرنسس دایانا بعد از 40 سال در روز 11 اوت به حراج گذاشته شود.

کیک عروسی شاهزاده چارلز و پرنسس دیانا
کیک عروسی شاهزاده چارلز و پرنسس دیانا

این کیک در پایان عروسی به مویرا اسمیت، یکی از کارمندان ملکه مادر در کاخ «کلارنس» (محل اقامت ملکه مادر) داده شده است.

این تکه کیک با ابعاد 20 سانت در 18 سانت و وزن 800 گرم به مدت 4 دهه در یک قالب کیک پیچیده در سلفون نگهداری می‌شده است.

خانواده‌ مویرا تا سال 2008 از آن نگهداری کردند و بعد یک مجموعه‌دار، کیک را از آن‌ها خریداری کرده و حالا قصد دارد آن را در گلاسترشر به حراج بگذارد.

این خبر 29 ژوئیه 2021 در چهلمین سالگرد ازدواج شاهزاده چارلز و پرنسس دایانا منتشر شد.

کیک‌های عروسی سلطنتی معمولا به اندازه‌ای بزرگ درست می‌شود که بتواند برای بیش از 200 نفر سرو شده و علاوه‌ بر مهمانان خاص، تکه‌هایی از آن بسته‌بندی می‌شود تا بعد از عروسی برای سایر مهمانان، خیریه‌ها و سازمان‌ها فرستاده شود.

رسم دادن کیک به عنوان هدیه در سال‌های بسیار دور در بریتانیا افسانه‌ای را به وجود آورد که گفته می‌شد براساس آن، افراد مجرد جعبه‌های کیک را زیر بالش خود می‌گذاشتند تا بتوانند عشق زندگی خود را پیدا کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید