دشواری‌های برگزاری المپیک توکیو در دوران همه‌گیری کرونا

برگزارکنندگان مسابقات می‌گویند که بیش از 80٪ ورزشکاران کاملا واکسینه شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

المپیک توکیو در حالی تا چند روز دیگر با یک سال تاخیر افتتاح می‌شود که گرفتاری‌های برگزاری آن در دوران همه‌گیری بیماری کرونا کماکان به قوت خود باقی است، به‌طوری که برگزارکنندگان این مسابقات بین‌المللی را به صرافت وضع قوانین سفت و سخت برای جلوگیری از گسترش همه‌گیری انداخته است.

به گزارش روزنامه «وال‌استریت ژورنال»، از میان ده‌ها هزار ورزشکار از بیش از 200 کشور دنیا که به منظور شرکت در مسابقات در حال ورود به ژاپن هستند، تا به حال در مجموع 55 نفر، از جمله مقامات و پیمانکاران، آزمایش کرونای‌شان مثبت بوده است. و این در حالی است که نرخ واکسیناسیون جمعیت محلی در ژاپن پایین، و ویروس نوع «دلتا» نیز به شدت در حال تسری است.

برگزارکنندگان المپیک توکیو می‌گویند که آزمایش‌های گسترده برای شرکت‌کنندگان در این مسابقات قبل از سفر به ژاپن، هنگام ورود به این کشور، و در طول بازی‌ها، و همچنین رعایت اکید مقررات مربوط به فاصله‌گذاری اجتماعی، ماسک زدن، و قرنطینه شدن، از شیوع گسترده ویروس کرونا جلوگیری می‌کند.

سازمان‌دهندگان این مسابقات حکم کرده‌اند که ورزشکارانی که مشکوک به تماس نزدیک با افراد مبتلا به ویروس کرونا هستند، باید هر روز مورد آزمایش درونِ بینی قرار بگیرند، و همواره، حتی در هنگام غذا خوردن، در یک اتاق دربسته قرنطینه شوند. این ورزشکاران تنها در وضعیتی مجاز به شرکت در جلسات تمرینی و مسابقات هستند که طی شش ساعت قبل از شروع هر جلسه تمرین یا مسابقه، نتیجه آزمایش‌شان منفی شده باشد.

مطابق مقررات المپیک توکیو، تمام ورزشکاران باید هر روز آزمایش بشوند. به جای گشت و گذار و معاشرت با مردم بعد از رویدادها، ورزشکاران خارجی لازم است 48 ساعت پس از پایان کار خود دهکده المپیک را ترک کنند. ورود تماشاگران به محل برگزاری اکثر مسابقات هم ممنوع است. برگزارکنندگان مسابقات می‌گویند که بیش از 80٪ ورزشکاران کاملا واکسینه شده‌اند. به گفته یکی از مقامات المپیک: «شركت‌كنندگان در این بازی‌ها، كنترل‌شده‌ترین جمعیت در سطح جهان هستند.»

با تمام این تدابیر، آنچه برگزارکنندگان المپیک توکیو را از آن گریزی نیست این است که طبیعت بسیاری از ورزش‌ها، تماس مستقیم و مداوم میان ورزشکاران را طلب می‌کند، و با توجه به فعالیت بدنی شدیدشان که نیازشان به تنفس را افزایش می‌دهد، این ورزشکاران تقریبا همیشه بدون ماسک رقابت می‌کنند. این بدین معناست که تنها یک مورد ابتلا، می‌تواند عموم ورزشکاران و به طور بالقوه تمام تیم‌ها را به ویروس کرونا مبتلا کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید