فیس‌بوک: هکرهای وابسته به سپاه کارکنان ارتش آمریکا را هدف قرار داده بودند

گروه هکری پوسته لاک‌پشت از حساب‌های ساختگی برای جاسوسی و نشر بدافزار استفاده می‌کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فیس‌بوک اعلام کرد 200 حساب کاربری متعلق به هکرهای وابسته به سپاه پاسداران ایران که درصدد عملیات جاسوسی علیه کارکنان نظامی دفاعی و هوافضای آمریکا بود را مسدود کرده است.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، پنجشنبه 24 تیر، تیم تحقیقاتی فیس‌بوک اعلام کرد: «این گروه هکر مستقر در ایران که کارشناسان امنیتی آن‌ها را با نام پوسته لاک‌پشت می‌شناسند، با استفاده از 200 حساب‌های کاربری جعلی، سعی در برقراری ارتباط با هدف‌‌های مورد نظر خود را داشتند.»

بر اساس تحقیقات صورت گرفته، بخشی از بدافزار‌های استفاده شده در این حمله سایبری، توسط شرکت «محک رایان افزار» مستقر در تهران طراحی شده است. این شرکت وابسته به سپاه پاسداران ایران است.

در این گزارش آمده است «برخی از هکر‌ها ماه‌ها برای جلب اعتماد اهداف‌شان با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کردند تا بتوانند گفت‌وگو را به جایی خارج از رسانه‌های اجتماعی از جمله به سمت ایمیل هدایت کنند و با ارسال لینک‌های بدافزار از دستگاه قربانیان جاسوسی کنند.»

مایک دویلیانسکی، رئیس بخش تحقیقات جاسوسی سایبری فیس‌بوک در مورد شناسایی اهداف توسط این گروه هکر می‌گوید «ما در این بخش شاهد سرمایه گذاری بزرگی بودیم، این گروه برای ایجاد این شخصیت‌های جعلی و ایجاد باورپذیری برای اهدافشان وقت زیادی صرف کردند.»

هکر‌ها برای جلب اعتماد قربانیان خود، اقدام به ساختن اکانت‌ها و هویت‌های دروغین اما باورپذیر کردند. آن‌ها با استفاده از وبسایت‌ها و دامنه‌های جعلی از جمله سازمان‌های خبری «سی‌ان‌ان»، «رویترز»، «گاردین» یا شرکت‌های دفاعی همچون «لاکهید مارتین» اعتماد آن‌ها را جلب و خود را مهماندار، پزشک، خبرنگار، مسئول استخدام و کارکنان شرکتهای دفاعی یا هوا و فضا معرفی می‌کردند.

فیس‌بوک اعلام کرد تمامی 200 حساب کاربری جعلی مورد استفاده هکرها را از بین برده و با اطلاع به مقامات امنیتی و قضایی در حال اطلاع‌رسانی به اهداف این حمله سایبری است.

از شرکت‌ها و افرادی که مورد این جمله سایبری قرار گرفته‌اند تا کنون اسمی منتشر نشده است.

ماه گذشته موسسه «هنری جکسون» در یک گزارش صد صفحه‌ای از تلاش ایران برای اجرای یک کمپین اطلاعاتی اینترنتی به منظور نشر و ترویج روایت‌های جعلی ضد سعودی در بریتانیا خبر داد.

در سال 2020 نیز ایالات متحده آمریکا به تنهایی بیش از 100 حساب جعلی که سپاه برای حمله‌های سایبری و تبلیغات دروغ از آنها استفاده می‌کرد را مسدود کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید