آیا دوز «یادآور» واکسن کرونا لازم است؟

شرکت فایزر: افرادی که اوایل امسال واکسن کرونا دریافت کرده‌اند، اکنون ایمنی‌شان در برابر ویروس کرونا کاهش یافته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کارشناسان واکسن، گفته‌اند که به‌رغم تلاش‌های شرکت «فایزر» برای کسب مجوز تزریق واکسن «یادآور» برای مقابله با نوع جهش‌یافته ویروس کرونا موسوم به «دلتا»، شواهد موجود هنوز لزوم واکسیناسیون برای بار سوم را تایید نمی‌کند.

ظهور ویروس کرونای نوع دلتا، که ابتدا در هند کشف شد و اکنون شکل غالب عفونت‌های ویروسی کرونا در بسیاری از کشورهای جهان است، این نگرانی را به وجود آورده است که آیا واکسن‌های موجود، ایمنی کافی در برابر این نوع جدید ویروس را ایجاد می‌کنند یا خیر.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، تعداد زیادی از متخصصان می‌گویند که اگر افزایش قابل توجهی در موارد بستری شدن در بیمارستان یا مرگ و میر در میان افراد واکسینه‌شده مشاهده شود، آن وقت واکسن یادآور لازم می‌شود. این امر تاکنون در ایالات متحده مشاهده نشده، و اکثریت قریب به اتفاق موارد بیماری شدید در افراد واکسینه‌نشده رخ داده است.

مسئولان فایزر هفته پیش گفتند که ظرف چند هفته آینده از مقامات دولتی در امور خدمات بهداشتی و درمانی خواهند خواست تا با توجه به ظهور نوع دلتا، مجوز تزریق واکسن یادآور را صادر کنند.

در مقابل، مقامات بهداشتی ایالات متحده تلاش کردند به مردم اطمینان دهند که هر کسی که قبلاً دو دوز واکسن فایزر را دریافت کرده باشد، حتی در برابر ویروس کرونای نوع دلتا نیز از بیماری شدید و مرگ ایمن است.

مسئولان فایزر دلیل درخواست مجوز اضطراری را یافته‌های اخیر وزارت بهداشت اسرائیل مطرح کردند، که نشان می‌دهد واکسن فایزر فقط 64 درصد در جلوگیری از واگیر و ابتلا به بیماری خفیف نوع دلتا موثر است. این پژوهش همچنان مشخص کرد که واکسن فایزر 93 درصد از بستری شدن در بیمارستان و مرگ بیمار کرونایی جلوگیری می‌کند.

یکی از مدیران ارشد علمی شرکت فایزر به خبرگزاری «رویترز» گفته که اطلاعات حاصل از پژوهش اسرائیلی نشان می‌دهد که افرادی که طی ماه‌های ژانویه و فوریه امسال واکسن فایزر دریافت کرده‌اند، اکنون ایمنی‌شان در برابر کرونا کاهش یافته است.

دولت ایالات متحده دو پژوهش مشابه درباره تاثیرات و دوران ماندگاری واکسن «مودرنا» سفارش داده‌ است، که می‌تواند نحوه عملکرد واکسن‌ها را در برابر ویروس کرونای نوع دلتا روشن کند. نتایج این پژوهش‌ها قرار است در اواخر پاییز امسال منتشر شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size