ماجرای ممنوع‌الخروجی سوارکار 12 ساله ایرانی چه بود؟

سارا پورعظیما، به مسابقات جهانی نونهالان نرسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مهرداد مهرآوین، وکیل دادگستری علت جاماندن سارا پورعظیما از مسابقات جهانی نونهالان را ممنوع‌الخروجی این سوارکار ایرانی به‌دلیل اختلافات والدین او بر سر مسائلی از قبیل نفقه و مهریه عنوان کرد.

به گزارش مجله «صدای زن ایرانی»، در حالی که سارا پورعظیما با در دست داشتن نامه فدراسیون و ویزا برای اعزام به مسابقات جهانی سوارکاری در روسیه به فرودگاه رفته بود، بعد از تحویل دادن چمدان‌هایش به قسمت بار متوجه شد ممنوع‌الخروج است و اجازه پرواز ندارد.

مهرآوین، وکیل غزاله منتظم مادر این ورزشکار ایرانی گفت: «به دنبال اختلافات خانوادگی بین موکل من و همسرش مسائلی از جمله نفقه و مهریه در میان آنها مطرح شده که در حال بررسی است، اما زمانی که سارا در فرودگاه حاضر شد متوجه شد که پدرش او را ممنوع الخروج کرده است و ظاهرا این کار را در راستای اختلافات با مادر سارا انجام داده، با اینکه او می‌دانست سارا قرار است برای مسابقات از کشور خارج شود.»

چمدان‌های این سوارکار نونهال درحالی همراه با تیم ملی ایران به روسیه رفته که او به‌دلیل اقدام پدرش ممنوع‌الخروج و از این مسابقات جا مانده است.

با توجه به اهمیت مسابقات، این ورزشکار برای اقدام قانونی کسب اجازه خروج از کشور به دادستانی نیز مراجعه کرده بود تا با آخرین پرواز قبل از شروع مسابقات به روسیه برود، اما مراجع قانونی ایران نیز اجازه خروج او را از کشورش صادر نکردند.

مادر سارا پورعظیما، که خود نیز سالهاست در رشته سوارکاری فعالیت می‌کند، در سال 86 در باشگاه سوارکاری خود، امکان فعالیت معلولان در این رشته را فراهم و در سال 90 کمیته سوارکاری افراد دارای معلولیت و جانبازان را راه‌اندازی کرد.

این اولین بار نیست که ورزشکاران ایرانی به‌دلیل قوانین حاکم در ایران توسط پدر و یا همسر برای خروج از کشور دچار مشکل می‌شوند.

پیش از این نیز نیلوفر اردلان، کاپیتان تیم ملی فوتسال زنان ایران و سمیرا زرگر، سرمربی تیم ملی اسکی ایران توسط همسرشان ممنوع الخروج شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size