جشنواره فیلم «کن» با نمایش فیلم «آنت» افتتاح شد

حضور چهار فیلم‌ساز ایرانی در کن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

هفتاد و چهارمین دوره جشنواره فیلم «کن» که سال گذشته به دلیل پاندمی کرونا برگزار نشد، روز گذشته 15 تیرماه، در شهر ساحلی «کن» در جنوب فرانسه با نمایش فیلم «آنت» آخرین ساخته «لئو کاراکس» فیلم‌ساز فرانسوی آغاز به کار کرد.

این جشنواره بین‌المللی در حالی با اما و اگرهای فراوان به‌دلیل بیماری همه‌گیر کرونا کار خود را آغاز کرد که به صورت معمول در ماه مه برگزار می‌شد. حالا اما این رویداد بزرگ جهانی از ششم تا هفدهم جولای نگاه دوستداران سینما را به پرده نقره‌ای سینما خیره می‌کند.

Advertisement

جشنواره فیلم کن که در سال گذشته مانند بسیاری از رویدادهای دیگر دنیا به صورت آنلاین برگزار شده بود، با 24 فیلم در تالار اصلی جشنواره در بلوار «کوازت» و چهار سالن دیگر میزبان علاقمندان و ستارگان معروف در جهان بازیگری خواهد بود.

با اینکه کن اولین جشنواره بزرگ دنیا در روزهای کروناست، اما هنوز به روال سابق خود قبل از این بیماری برنگشته و مسئولان مقررات سفت و سختی را در روزهای برگزاری برای مهمانان ویژه و تماشاگران فیلم‌ها وضع کرده‌اند.

حضور چهار فیلم‌ساز ایرانی در کن

در میان لیست فیلم‌هایی که در این رویداد مهم به نمایش در می‌آیند، فیلم «قهرمان» ساخته اصغر فرهادی در بخش مسابقه حضور خواهد داشت. این سومین حضور فرهادی فیلم‌ساز ایرانی در جشنواره بین‌المللی کن است.

فرهادی در این بخش با فیلم‌سازان مشهوری از جمله پل ورهوفن، نانی مورتی و لئو کاراکس برای دریافت نخل طلایی رقابت می‌کند، فیلمی که تا کنون حتی یک خط از خلاصه داستانش منتشر نشده است.

همچنین در این جشنواره فیلم کوتاهی از جعفر پناهی نیز نمایش داده خواهد شد و در بخش «دو هفته کارگردانان» فیلم «جاده خاکی» از پناه پناهی، پسر او حضور دارد.

علاوه بر فرهادی و پناهی‌ها، محمدرضا میقانی در بخش رقابتی فیلم کوتاه با فیلم «ارتودنسی» با نمایندگانی از کشورهای مقدونیه، کوسوو، دانمارک، فرانسه، پرتغال، برزیل، هنگ کنگ، ایسلند و چین رقابت می‌کند.

فهرستی از دیگر فیلم‌های شرکت کننده

داستان همسر من - کارگردان دکو ایندی – مجارستان

جزیره برگمان- کارگردان میا هانسن لاو – فرانسه

موشک سرخ - کارگردان شین بیکر- ایالات متحده آمریکا

3 گل – کارگردان و بازگیر نانتی موریتی - ایتالیا

بندیتا - پل ورهوفن- هلند

کازبلانکا لبخند می‌زند - کارگردان نبیل عیوش – مراکش

منطقه 13 پاریس - کارگردان ژاک اودیار- فرانسه

محفظه شماره 6 - کارگردان یوهو کاسمانین – فنلاند

لینجوی - کارگردان محمد صالح هارون – چاد

مموریا - کارگردان ایبشاتبونج ویر اسیثاکل – تایلند

گزارش فرانسوی - کارگردان وس اندرسون- ایالات متحده آمريكا

گفتنی است فهرست دیگری از فیلم‌های شرکت کننده در مسابقه دوم و فیلم‌های دیگری برای هفته‌های منتقدان و کارگردانان وجود دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید