فضانوردی که در 82 سالگی به آرزوی خود می‌رسد

«والی ونک»، يكی از زنان «13 عطارد» است که آموزش فضانوردی دید اما به‌دلیل جنسیت اجازه سفر نداشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جف بزوس، بنیانگذار شرکت «بلو اوریجین»، یک زن فضانورد 82 ساله که در گذشته به‌دلیل جنسیتش از سفر به فضا منع شده بود را به همراه خود به فضا می‌برد.

شرکت «بلو اوریجین» روز پنجشنبه 1 ژوئیه، اعلام کرد، «والی فانک» که در دهه 1960 میلادی آموزش‌های فضانوردی دیده بود، در پروازی که در تاریخ 20 ژوئیه از غرب تگزاس انجام می‌گیرد، به‌عنوان «مهمان افتخار» همراه جف بزوس با موشک «نیوشپارد» به فضا سفر می‌کند.

والی فانک به بزوس و برادرش، برنده جایزه حراج خیریه، پیوست تا به‌عنوان اولین افرادی باشند که با موشک «نیو شپارد» به فضا سفر می‌کنند.

او از جمله زنانی است که در دهه شصت به زنان «عطارد 13» معروف شد. این سیزده زن در دهه 1960 آموزش فضانوردی دیدند اما به‌دلیل جنسیت اجازه سفر به فضا و حتی پیوستن به فضانوردان ناسا را نداشتند. در آن زمان همه فضانوردان ناسا، خلبانان آزمایشی نظامی و مرد بودند.

فانک 82 ساله، اکنون به عنوان مسن‌ترین فردی است که به فضا سفر می‌کند. او بر«جان گلن» فضانورد فقید که در سن 77 سالگی در سال 1998 با فضاپیمای «دیسکاوری» به فضا رفت غلبه و رکورد شکنی کرد.

والي فانك
والي فانك

بزوس در یک پست اینستاگرامی درباره فانک نوشت: «هیچ‌کس بیشتر از او صبر نکرده است. زمان سفر او به فضا فرا رسیده است. به خدمه خوش آمدید «والی». ما هیجان زده هستیم که شما در تاریخ 20 ژوئیه به عنوان مهمان افتخاری با ما سفر خواهید کرد.»

فانک، خلبان سابق و مربی پرواز، اولین بازرس پرواز برای سازمان هواپیمایی فدرال و اولین بازرس ایمنی پرواز برای شورای امنیت حمل و نقل ملی ایالات متحده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size