پایتخت ترکمنستان گران‌ترین شهر جهان برای زندگی است

زندگی در بیروت «عروس خاورمیانه»، به مرز غیرممکن رسیده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

موسسه نظرسنجی «مرسر» فهرستی از 209 شهر جهان منتشر کرد؛ فهرستی که به شکلی ناباورانه عشق‌آباد، پایتخت کشور تقریبا فقیر ترکمنستان، بالاتر از همه شهرهای اروپایی و آمریکایی، در رده اول آن ایستاده است.

برای تهیه این فهرست هزینه‎های زندگی از جمله مسکن، حمل و نقل، غذا و سرگرمی در 209 شهر با هم مقایسه شد و شهر نیویورک به عنوان معیار برای مقایسه دیگر شهرهای جهان مورد استفاده قرار گرفت.

Advertisement

عشق‌آباد که سال گذشته در رده دوم این فهرست قرار گرفته بود، امسال به رتبه اول صعود کرد. آنچه باید به آن توجه داشت، گرانی زندگی در شهری مانند عشق‌آباد بود، به معنای کیفیت بالای آن نیست. «مرسر» هزینه بالای زندگی و کمبود مواد غذایی در عشق آباد در دو سال گذشته، در نتیجه بحران مالی مداوم در ترکمنستان، را دلیل صعود عشق‌آباد به رده اول دانست.

در رده‌بندی سال گذشته هنگ‌کنگ در رده اول ایستاده بود. هنگ‌کنگ امسال جای خود را به عشق‌آباد داد و خود در رده دوم ایستاد.

در رده سوم این فهرست شهری قرار دارد که روزی «عروس خاورمیانه» بود اما حالا جنگ، سیاست‌زدگی، حزب‌الله و دخالت‌های کشورهای دیگر، زندگی در آن را به مرز ناممکن رسانده است. بیروت که در سال 2020 در رده چهل و پنجم این فهرست قرار داشت، در پی سقوط بی‌سابقه ارزش پول ملی لبنان، در سال 2021 در رده سوم فهرست گران‌ترین شهرهای جهان ایستاد. بحران کرونا، انفجار بندر بیروت و فساد سیاسی مقامات لبنانی هم از جمله دلایل این تغییر چشمگیر ذکر شده‌اند.

در سوی مقابل شهر تفلیس، پایتخت گرجستان، لوکاسا در زامبیا و بیشکک در قرقیزستان در انتهای فهرست‌ گران‌ترین شهرهای جهان ایستاده و عنوان ارزان‌ترین‌ها را از آن خود کردند.

10 شهر گران جهان بر اساس رده‌بندی موسسه نظرسنجی «مرسر» به ترتیب زیر معرفی شدند:

1. عشق‌آباد، گرجستان
2. هنگ‌کنگ، هنگ‌کنگ
3. بیروت، لبنان
4. توکیو، ژاپن
5. زوریخ، سوئیس
6. شانگهای، چین
7. سنگاپور، سنگاپور
8. ژنو، سوئیس
9. پکن، چین
10. برن، سوئیس

بیشترین بازدید موضوعات مهم