.
.
.

ویدیو؛ پرتاب کفش، تخم مرغ و سیلی مواردی که رهبران جهان با آن روبرو شدند

پرتاب کفش به جرج دبلیو بوش در 2008 مشهورترین این حوادث بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سیلی‌‌ای که روز سه‌شنبه 8 ژوئن، به صورت امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه خورد، خاطره حوادث مشابهی را که روسای جمهوری و سیاستمداران جهان با آن روبرو شده بودند، بار دیگر در اذهان زنده کرد.
مکرون، روز سه‌شنبه 8 ژوئن، هنگامی که می‌خواست درباره بازگشت مردم فرانسه به زندگی عادی پس از یک مرحله تعطیلی ناشی بیماری همه‌گیر کرونا برای جمعی از مردم منطقه «دروم» در جنوب شرقی این کشور سخنرانی کند، از سوی یکی از حاضران مورد ضرب و شتم قرار گرفت.
یکی از حاضران صف اول سیلی محکمی به صورت مکرون زد و با صدای بلند شعار: «سرنگون باد مکرونیسم» را سرداد. پس از اینکه مکرون سیلی محکمی خورد، بلافاصله نیروهای امنیتی و محافظان او دخالت کرده و آن جوان را بازداشت کردند.


این حادثه اولین بار در نوع خود نیست، زیرا مکرون در ماه نوامبر گذشته نیز یک سیلی دیگری از یک جوان فرانسوی خورد. و پیش از آن نیز در ژوئیه همان سال، او هنگام پیاده روی با همسرش در باغ «تویلری»، در نزدیکی موزه «لوور» پاریس از سوی ده‌ها معترض «جلیقه زرد» مورد حمله قرار گرفته و شعارهایی مانند «مکرون، قدرت را ترک کن» علیه او سر داده شد. ویدئوهایی که از این حادثه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، باعث انتقادهای درباره وضع امنیتی و نوع حفاظت شخصی رئیس جمهوری فرانسه شد.

از مکرون تا ترامپ

در فرانسه، نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری پیشین نیز از سوی صدها نفر از تظاهرات کنندگان در شهر «بایون» در جنوب غربی فرانسه، با تخم مرغ مورد هجوم قرار گرفت. در آن زمان او چاره‌ای جز پنهان شدن در داخل یک کافه تحت حفاظت پلیس ضد شورش نداشت.
در سال 2019، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق ایالات متحده، پس از آنکه برای سخنرانی در «ایندیاناپولیس» در ایالت «ایندیانا» پشت تریبون قرار گرفت، با تلفن‌های همراه چند نفر از حاظران مورد حمله قرار گرفت و معترضان تلفن‌هایشان را به سوی او پرتاب کردند.
در همان سال (2019 )، فریزر انینگ، سناتور استرالیایی، به دلیل اظهارات ضد مسلمانان، به طور زنده در معرض هجوم یک نوجوان با تخم مرغ قرار گرفت و این نوجوان تخم مرغ را از نزدیک بر روی سر این سناتور شکست.


پرتاب کفش به سوی جرج دبلیو بوش

یکی از مشهورترین این حوادث، پرتاب کفش خبرنگار تلویزیون «البغدادیه» به سوی جورج دبلیو بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با نوری المالکی، نخست وزیر وقت عراق در سال 2008 در بغداد است. منتظرالزیدی، خبرنگار تلویزیون البغدادیه در آن سال و در حین برگزاری یک نشست خبری در بغداد، کفش‌هایش را به سوی جرج دبلیو بوش پرتاب کرد. اگرچه بوش توانست خود را کنار بکشد تا کفش به او اصابت نکند، اما این حادثه از سوی رسانه‎های بین‌المللی به طور گسترده پوشش داده شد وبه عنوان یکی از برجسته ترین توهین‌ها به رهبران جهان در حافظه عمومی مردم باقی ماند.

حوادث مشابه

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه پیشین ایالات متحده نیز از چنین حوادثی بی نصیب نماند. در آوریل 2014 هنگامی که در کنفرانسی در «لاس وگاس» شرکت کرده بود، زنی یک لنگه کفش به سوی کلینتون پرتاب کرد.


نواز شریف، نخست وزیر سابق پاکستان اما هدف خشن‌ترین مودر از این نوع واکنش‌ها بود، او در مارس 2018 ، در یک کنفرانس مطبوعاتی در لاهور با کفش مورد ضرب و شتم قرار گرفت.
ماریانو راخوی، نخست وزیر سابق اسپانیا نیز در یک رویداد انتخاباتی در سال 2015 در شهر «پونتودرا» سیلی محکمی خورد.
در سال 2015 «آرسنی یاتسنیوک» نخست وزیر پیشین اوکراین نیز هنگام سخنرانی در پارلمان در باره عملکرد دولت خود، مورد ضرب و شتم قرار گرفت.
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه هم در فوریه 2010 در زمانی که نخست وزیر ترکیه بود، توسط یک شهروند کرد ترکیه در شهر «سویل» اسپانیا با کفش مورد اصابت قرار گرفت.
تونی بلر، نخست وزیر پیشین بریتانیا نیز هنگام حضور در مراسمی در دوبلین، پایتخت ایرلند در سپتامبر 2010، با کفش مورد هجوم قرار گرفت.
محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری سابق ایران، در فوریه 2013، در سفر خود به مصر، هنگام خروج از «مسجد الحسین»، توسط یک جوان سوری با کفش مورد هجوم قرار گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم