.
.
.

موش قهرمان «ردیاب مواد منفجره» از کار بازنشسته می‌شود

«ماگاوا» به کشف 71 مین و پاکسازی 141 متر مربع کمک کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

«ماگاوا» موش قهرمان که توانسته بود بیش از 71 مین زیرزمینی را کشف کند، پس از پنج سال از فعالیت‌ در زمینه کشف مین‌ها و مواد منفجر نشده در کامبوج، بازنشسته شد.
این موش غول‌پیکر آفریقایی یکی از موفق‌ترین جوندگانی بود که توسط یک سازمان خیریه بلژیکی به نام «آپوپو»، واقع در تانزانیا برای یافتن مین‌های زمینی و آگاه کردن انسان به وجود مین‌ و مواد منفجره برای کمک به خنثی کردن آن‌ها آموزش دیده بود.

به گفته این سازمان، ماگاوا به پاکسازی بیش از 141 هزار متر مربع زمین یعنی معادل حدود 20 زمین فوتبال کمک کرد و 71 مین زمینی و 38 قطعه مهمات منفجر نشده را کشف کرد.

این موش به لطف شجاعت‎‌هایش برترین جایزه خیریه غیرنظامی بریتانیا مختص حیوانات را به دست آورد به رغم اینکه این جایزه پیشتر منحصر به سگ‌ها بود.
سازمان خیریه «آپوپو» گفت: «اگرچه ماگاوا هنوز از سلامت خوبی برخوردار است، اما او به سن بازنشستگی رسیده و فعالیتش کندتر شده است.»

در حالی که بسیاری از جوندگان توانایی آموزش تشخیص بوها را دارند اما سازمان «آپوپو» گفته که موش‌های غول پیکر آفریقایی برای مین‌زدایی مناسب‌تر هستند.

اندازه این موش‌ها که 8 سال عمر می کنند به آنها اجازه می‌دهد بدون منفجر کردن مین‌ها از میان آنها عبور کنند. آنها این کار را خیلی سریع‌تر از انسان انجام می‌دهند.
ماگاوا در سال 2014 در تانزانیا متولد شد و در سال 2016 به شهر «سیم ریپ» شمال غربی کامبوج رفت تا کار خود را در زمینه کشف مین‌ها و مواد منفجره آغاز کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم