خانواده‌ها در چین می‌توانند تا سه فرزند داشته باشند

کشور پرجمعیت جهان با کاهش شدید میزان جمعیت روبرو است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

خبرگزاری‌های رسمی چین، روز دوشنبه دهم خرداد، گزارش دادند که حداکثر سقف فرزندآوری در این کشور از دو فرزند برای یک خانواده به سه فرزند تغییر یافته است.

این تصمیم دولت چین، چند هفته پس از انتشار نتایج آخرین سرشماری ده ساله اخیر این کشور که در آن کاهش شدید زاد و ولد را نشان می‌دهد، اتخاذ شده است.

به گزارش روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز»، حزب حاکم کمونیست در چین، روز دوشنبه اعلام کرد که به هر زوج اجازه داشتن 3 فرزند داده می‌شود و به این ترتیب سیاست داشتن دو فرزند پایان یافت.

کاهش میزان جمعیت در چین که در گزارش اخیر این کشور نشان داده شد، این نگرانی را بوجود آورد که تعداد افراد مسن در چین رو به افزایش است و این روند می‌تواند کشور را با کمبود کارگر و در نهایت رکود اقتصادی در آینده روبرو کند.

اعلامیه حزب کمونیست چین پس از جلسه دفتر سیاسی این حزب که بالاترین نهاد تصمیم گیری در کشور است، صادر شد.

دفتر سیاسی حزب کمونیست چین در بیانیه خود گفت، این تصمیم «به بهبود آمار جمعیتی کشور ما و اجرای یک استراتژی ملی برای پاسخگویی موثر به سالخوردگی جمعیت کمک خواهد کرد.»

در چین ابتدا سیاست داشتن «یک کودک» در سال 1980، به‌عنوان روشی برای کاهش رشد جمعیت و تقویت رونق اقتصاد نوین رو به رشد این کشور اعمال شد. در سال 2013 وقتی مقامات چینی پیامدهای پیر شدن جمعیت در این کشور را درک کردند، دولت به والدین خانواده‌های دارای یک فرزند اجازه داد که صاحب دو فرزند شوند. دو سال بعد این محدودیت به دو فرزند برای همه افزایش یافت و این قانون به طور رسمی از اول ژانویه 2016 اجرایی شد.

کاهش جمعیت بر اثر سیاست‌های قبلی

مدتها است که دولت چین از نظر جمعیتی تحت فشار قرار گرفته است تا تمام محدودیت‌های فرزندآوری را کنار بگذارد، اما پکن با وجود نشانه‌های عدم موفقیت سیاست دو فرزند، به آرامی گام‌های خود را برداشته است.

تعداد متولدین در چین طی چهار سال گذشته به طور متوالی کاهش یافته است. با این حال اعلامیه روز دوشنبه حزب کمونیست بسیاری از کارشناسان را متعجب کرد.

هه یافو، جمعیت شناس مستقل که در جنوب شهر ژانجیانگ زندگی می‌کند، گفت: «این تصمیم کمی برایم تعجب‌آور وغیرمترقبه بود زیرا سیاستگذاران ما اکنون به وضعیت خطرناک کاهش جمعیت پی بردند.»

بیانیه حزب کمونیست با واکنش کاربران چینی‌ در رسانه اجتماعی «Weibo» مواجه شد. برخی کاربران از سیاست دولت انتقاد کرده و این نوع سیاست را بی‌نتیجه قلمداد کردند.

یکی از کاربران نوشت :«آیا دولت آگاه نیست که برخی‌ جوانان حتی از سیر کردن شکم خود عاجزند».

محدودیت‌های تنظیم خانواده در چین طی دهه‌های گذشته و اعمال سیاست ممنوعیت بیش از یک فرزند و اعمال جریمه‌های نقدی و مجازاتهای دیگر، صدها میلیون زن چینی را مجبور به سقط جنین کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم