آمریکایی‌ها پس از عذرخواهی جان سینا از چین، او را ترسو خواندند

ستاره کشتی‌گیر آمریکایی، تایوان را دولت خواند و خشم چینی‌ها را برانگیخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جان سینا، بازیگر و كشتی‌گیر حرفه‌ای آمریکایی، پس از آنكه در مصاحبه تبلیغاتی برای فیلم خود «فست اند فیورس 9 »، (سریع و خشمگین 9) تایوان را «کشور» خواند، از هواداران چینی خود- که از وصف تایوان به «دولت»، خشمگین شده بودند- عذرخواهی کرد.
بازیگر و کشتی‌گیر آمریکایی، به دلیل دو موضع گیری متفاوت به چهره جنجالی مبدل شد. ابتدا با وصف تایوان به «دولت»، خشم چینی‌های ملی گرا را برانگیخت و سپس با عذرخواهی خود از پکن، خشم آمریکایی‌ها و تایوانی‌ها را به دنبال داشت.

سینا، ویدیوی کوتاهی که روز سه‌شنبه، چهارم خرداد در سایت رسانه‌ اجتماعی چینی «ویابو» منتشر و در آن برای فیلم خود تبلیغ کرده بود، هیچ اشاره‌ای به تایوان نکرد.

او به چینی ماندارین گفت: «در یکی از مصاحبه‌ها، من اشتباهی مرتکب شدم. می‌خواهم اکنون بگویم که این مسئله بسیار بسیار مهم است. من چین و مردم چین را دوست دارم و به آنها احترام می‌گذارم. بسیار متأسفم، بسیار متاسفم در مورد اشتباهی که مرتکب شدم من واقعاً عذرخواهی می‌کنم .»

سینا در مصاحبه خود با «TVBS» تایوان - در حالی که به زبان ماندارین صحبت می‌کرد -گفت: «تایوان اولین «کشوری» است که می‌تواند فیلم جدید او «فست اند فیورس 9 »، (سریع و خشمگین 9) را تماشا کند.»
توصیف کردن تایوان به «کشور» که چینی‌ها آن را جزء جدایی ناپذیر از کشورشان می‌دانند، باعث جنجال بزرگی در رسانه‌های اجتماعی چین شده بود.

گفتنی است که تایوان در حال حاضر به صورت مستقل اداره می‌شود و برخلاف چین دارای دموکراسی است.امّا پکن همواره این کشور را بخشی از قلمرو خود می‌داند. چینی‌ها بارها تهدید کردند که در صورت لزوم با زور آن را بازپس خواهند گرفت.

هنوز مشخص نیست که عذرخواهی سینا برای به دست آوردن دل چینی‌ها چاره ساز باشد یا خیر. زیرا بسیاری از دیدگاه‌های آنها در رسانه‌های اجتماعی نسبت به ویدئو کلیپ جان سینا «منفی» بود.

سینا در ایالات متحده نیز با حملات کاربران آمریکایی در شبکه‌های اجتماعی روبرو شد. سناتور تام کاتن عذرخواهی او را «رقت انگیز» خواند، و برخی‌ها در رسانه‌های اجتماعی او را «ترسو و بزدل» توصیف کردند.

شرکت‌های جهانی و افراد مشهور که به دنبال دسترسی به بازار پرسود چین هستند، در بسیاری از مسائل باید با دقت گام بردارند، خشم ملی آنلاین می تواند به تحریم فرآوردهای افراد و شرکت‌ها منجر شود.

چین درباره تایوان، هنگ کنگ، سین کیانگ، تبت، دریای چین جنوبی و برخی مناطق دیگر بسیار حساس است و تلاش دارد تا ازطریق فشارهای فزاینده به شرکت‌های خارجی بر چینی بودن این مناطق تاکید کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size